DOLAR 32,6079 0.32%
EURO 34,7808 0.24%
ALTIN 2.478,37-0,83
BITCOIN %
İstanbul
16°

PARÇALI BULUTLU

KALAN SÜRE

UPTION’ın 2024 hedefi: 1 milyon kullanıcı

UPTION’ın 2024 hedefi: 1 milyon kullanıcı

2023’te işlem hacmini mobil uygulaması UPTION’ın desteğiyle yüzde 24 artıran UPT, göçlerle birlikte büyümesi hızlanan uluslararası para transferi pazarının unicorn’u olmayı hedefliyor. UPT Genel Müdürü Murat Kastan, “2024 sonuna kadar 1 milyon UPTION kullanıcısına ulaşmayı hedefliyoruz. 2025 hedefimizse pazarın yüzde 50’sine hakim olmak” diyor...

ABONE OL
18 Mart 2024 12:12
UPTION’ın 2024 hedefi: 1 milyon kullanıcı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

PSM DERGİSİ

Uluslararası para transferi sektöründe faaliyet gösteren UPT, geçen yıl 77.5 milyar TL’lik para transferine aracılık ederek yüzde 24 büyüme kaydetti. Bu başarıda mobil uygulamaları UPTION’ın büyük etkisi olduğunu belirten UPT Genel Müdürü Murat Kastan, şirketin 2023 yılı performansını şöyle değerlendiriyor:

“Geçen yıl yaklaşık 3.5 milyon işlemle 15 milyar liradan fazla para transferine aracılık eden UPTION, kullanıcı sayısını da 3.5 kat artırarak 500 bine ulaştırdı. UPT altyapısıyla Türkiye dışındaki ülkeler arasında gerçekleştirilen işlem adedi de 2022’ye kıyasla yüzde 37 artış gösterdi.

Bizim açımızdan sevindirici bir diğer gelişme de toplam hacmin yüzde 5’ten fazlasının Türkiye dışında ülkelerdeki yapılan işlemlerden kaynaklanmasıydı. Bu oranı daha da artırmak için iş birliklerine önem veriyoruz. Geçen yıl yurt dışındaki 67 banka ve ödeme kuruluşu, 136 farklı koridorda para transferi işlemlerini UPT altyapısıyla gerçekleştirdi.
UPTION Kart’ın ‘nakit iade’ kampanyaları da kart kullanıcı sayımıza pozitif yansıdı. 2023 sonu itibarıyla UPTION Kart sahibi sayısı 150 bine ulaştı.”

Adım adım unicorn hedefine doğru…

Göçlerin artması dünya genelinde para transferi işlemlerine de yansıyor. Bu gelişme, UPT’nin hedef büyütmesine yol açtı. Nitekim şirket, bu yılın sonuna kadar müşteri sayısını iki kat artışla 1 milyona ulaştırmayı hedefliyor. Kastan, pazardaki potansiyele şöyle dikkat çekiyor:
“Bugün Türkiye’de 2 milyon kayıtlı yabancı var ve bu kişiler kendi ülkesindeki yakınlarına para gönderiyor. Keza 1 milyon kadar Türk vatandaşı da yurt dışına para gönderiyor. Özellikle de çocuğu yurt dışında okuyanlar bu trafiği artırıyor. Ayrıca yurt dışındaki şirketler için çalışan Türk vatandaşları da bu ülkelerden ödeme alıyor. Bu dinamik pazardan daha çok pay almak istiyoruz. 2025 yılına kadar pazarın yüzde 50’sine hâkim olma hedefimiz var. Bu hızlı gelişme, UPTION’ı global düzeyde hizmet veren bir yapıya dönüştürerek unicorn olma vizyonunu da destekliyor. Daha önce de belirttiğim gibi UPTION, globalde daha çok uluslararası para transferine odaklı bir büyümeye stratejisiyle yoluna devam ediyor. Sadece Türkiye vatandaşları ve Türkiye ile iş yapanları değil, dünyanın her yerinden müşteri edinmeyi amaçlıyoruz.”

Avrupa, CIS ve Ortadoğu’da potansiyel yüksek

UPT, UPTION ile büyüme stratejisinde Avrupa, Türk Cumhuriyetleri ve Ortadoğu gibi işlem hacminin yoğun olduğu bölgelere öncelik veriyor. UPTION Avrupa Hesabı’nın bir benzeri ABD için de geliştiriliyor. Bu yıl içinde uygulamaya geçmesi planlanıyor.
UPT’nin 2024 ajandasında, iş ortaklıkları ve yurt dışında faaliyet gösterilen ülke sayısını da artırmak da var. Kastan, faaliyet gösterilen pazarlarda derinleşirken bir yandan da kurumsal müşteri sayını ve bu kesime sunulan hizmetleri artıracaklarını belirtiyor.

Berlin ve Dubai’de ofis açılacak

Türkiye’de kendi hizmet noktalarının yanı sıra PTT şubeleri aracılığıyla 8 bin noktada müşterilerine ulaşan UPT, yurt dışında faaliyetlerini büyütmek amacıyla ilk etapta Avrupa ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri ve Ortadoğu’ya odaklanıyor. Murat Kastan, “Avrupa ülkeleri için Berlin, Ortadoğu için de Dubai’yi seçtik. Buradaki ofislerimizin katkısıyla hem işlem hacmi, hem müşteri sayısı hem de iş birliklerimiz artacak” diyor.
Kastan, bu noktada UPT’nin güçlü teknoloji altyapısına söyle vurgu yapıyor: “Geliştirdiğimiz para transferi teknolojisini diğer ödeme kuruluşlarının da kullanımına sunuyoruz. Özellikle de yurt dışındaki ödeme kuruluşu ve bankalara ‘as a service’ para transferi altyapısı sağlıyoruz. UPT, bu ayırt edici özelliğiyle yurt dışındaki bankaların mobil uygulamalarında da kolayca yer alabiliyor. Fiziki hizmet ağının küresel çapta yayılmasını daha da hızlandırıyor. Bu sayede bugün artık dünyanın en önemli unicorn şirketlerine de ödeme hizmeti sunabiliyoruz. Fiziki anlamda bankalarda ve ödeme kuruluşları tarafında da ‘fintech as a service’ modeliyle küresel yaygınlığımızı artırıyoruz.”

153 ülke vatandaşı UPTION kullanıyor

Tüketicilerin mobil uygulamalara ilgisinin artmasıyla UPTION’ın tüm dünyada kullanılabilir hale geldiğini belirten Kastan, “UPTION, fiziki noktalardaki tüm işlemlerin ve daha fazlasının dijital dünyada gerçekleştirilmesini sağlıyor. Kullanıcılarımız yurt içi ve yurt dışı hesaba, karta, isme ve dijital cüzdanlara gönderip alabiliyor. Uygulama üzerinden QR ile ödeme yapmak da mümkün. Fatura ödeme, uluslararası mobil kontör yükleme gibi günlük hayatı kolaylaştıran çözümler de sunuyoruz” diyor.
Kastan, kullanım alışkanlıklarıyla ilgili de şu bilgileri paylaşıyor: “UPTION’ın 153 farklı milletten kullanıcısı var. Kullanıcılarımızın davranış alışkanlıklarına göre hizmetlerimizi geliştiriyoruz. Örneğin CIS (eski Bağımsız Devletler Topluluğu) bölgesinde karta gönderim alışkanlığı yaygın. Asya ve Uzakdoğu’da isme gönderim daha yoğun. UPTION kullanıcıları, Avrupa’ya para gönderirken hesabı tercih ediyor. Afrika’da ise dijital cüzdanlara para gönderimi daha yaygın. Çok yakında, başta Afrika olmak üzere diğer dijital cüzdanlara para gönderimi hizmetimiz de başlayacak.”

Sırada sigorta satışı var

UPT, kullanıcı alışkanlıklarının yanı sıra talep ve ihtiyaçlardan yola çıkarak bölgelere özel farklı uygulamalar geliştiriyor. Nitekim UPTION’ın Avrupa versiyonuna birçok özellik eklenmiş durumda. Örneğin, Euro’nun ardından sterlin hesabı da kullanıma sunuldu. Kastan, “Bu hesapla UPTION kullanıcıları, İngiltere’den ve tüm Avrupa’dan sterlin ödemelerini UPTION hesaplarına saniyeler içinde alabiliyor” diyor.
UPT, yine müşteri ihtiyaçları doğrultusunda uygulama üzerinden uçak bileti satışı gibi fayda sağlayacak ürünler geliştiriyor. Türkiye’de yaşayan yabancılara sağlık sigortası satışı da planlar arasında.
KUTU

RAKAMLARLA UPT’NİN YOLCULUĞU

5 kıtaya yayılmış 176 ülkede hizmet veriyor. Dünya nüfusunun yüzde 95’i (yaklaşık 7 milyar insan) için para transferi yaptırabilecek kapsayıcılığa sahip.
Dünya çapında 400 binden fazla işlem noktası ve 180’den fazla ödeme kuruluşuyla entegrasyon halinde büyümesini sürdürüyor.
Türkiye’de ise tüm PTT noktaları ve UPT acenteleri aracılığıyla toplamda 8 bin noktada hizmet veriyor.
14 ülkedeki 67 banka ve ödeme kuruluşuna, uluslararası para transferi altyapısı sağlıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.