DOLAR 32,8309 0.02%
EURO 35,1869 -0.17%
ALTIN 2.448,65-1,64
BITCOIN %
İstanbul
26°

AÇIK

KALAN SÜRE

Manipülasyon yapmak dalton kardeşlere serbest mi?

Manipülasyon yapmak dalton kardeşlere serbest mi?

CANTE Çan 2 termik santral hisselerinde SPK suçu işleniyor. Hissenin fiyatı 13 Ocak’tan bu yana yüzde 50 düştü. Şirket EPDK dan yediği ceza tutarını açıklamadı. CANTE 11 milyar TL hisse satışına hazırlanıyor. Borsa çevrelerinde konuşulanlara bakılırsa patronlarla ortak hareket eden, dalton kardeşler hissede mal çıkıyor

ABONE OL
13 Mart 2023 19:24
Manipülasyon yapmak dalton kardeşlere serbest mi?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Ekonomimanset.com / ÖZEL Haber

Borsada gözler CANTE Çan 2 Termik santral hisselerine çevrildi. Patronlarla işbirliği yapan manipülatörler hissede mal çıkmaya devam ediyor. Olan yine küçük yatırımcılara olacak. Spekülatörler kazanacak küçük yatırımcılar kaybedecek. 165 milyon lot hisse satışı için izin alan şirketin yaklaşık 11 milyar liralık satış yapacağı söyleniyor. Bu hisselerde piyasalarda dalton kardeşler olarak adlandırılan manipülatörler yine iş başında olduğu ve büyük vurguna hazırlandığı iddia ediliyor. Operosyanların merkezi ise iddiaya göre Zorlu Center… Daha önce şirkete kesilen ceza ve bu cezanın kamuoyuna açıklanmamasıyla gündeme gelen Çan termik santral ve Odaş Elektrik hisseleri şimdi de mal çıkma söylentileriyle anılıyor. Hissenin fiyatı şirkete ceza kesildiği 13 Ocak’tan bu yana yaklaşık yüzde 50 düşerek 119.90 liradan 66 liraya kadar geriledi. İki ayda aşırı fiyat hareketlerinden dolayı 11 kere devre kesici uygulandı. SPK ise sessiz… Bilindiği gibi EPDK tarafından Çan2 Termik Santral ile ÖDAŞ Elektrik’e yüklü miktarda ceza kesildi. Yanlış beyanla şirketin cirosunu ve karını yükseltmek cezasız kalmamıştı. Ama bu yanlış beyanla hisse fiyatları yükselmiş, bu yükselişe inanan küçük yatırımcılar da mağdur olmuştu. SPK’nın yaşananlara kayıtsız kalması da piyasalarda uzunca bir süre konuşulmuştu. EPDK tarafından kesilen cezanın kamuoyuna açıklanmamasının nedeninin de 165 milyon lotluk hisse satışı için izin alınması olduğu söyleniyor.

EPDK, 2023 yılı Ocak atında 40 elektrik şirketine gerçek dışı bildirimler nedeniyle kestiği 11 milyarlık cezanın yaklaşık yüzde 20’sine yakını halka açık olan Çan2 Termik Santraline ve ÖDAŞ Elektrik’e ait olduğu biliniyor. Malum iki şirket aynı patronun ve konsolide olarak işlem görüyor. Çan2 Termik Santral ve Odaş’a kesilen cezanın yaklaşık 2 milyar lira olduğu, bu tutarın da şirketin geçen yılki cirosunun yüzde 50’sine denk geldiği söyleniyor.

Ancak kesilen cezanın tutarı ile ilgili şirketin küçük yatırımcıları bilgilendirmemesi yani bir açıklama yapmaması dikkatlerden kaçmamıştı.

Gerçek dışı beyanla cirosunu yükselten, cirosu yükselirken hisse fiyatı kısa sürede 3.5 liradan 179 liranın üzerine çıkan Çan2 Termik Santrali ile ÖDAŞ Elektrik’te küçük yatırımcılar mağdur oldu.
3.5 liradan 179 liraya kadar çıkan hisse fiyatı bu haberlerin gündeme gelmesiyle birlikte 50 liraya kadar geriledi. Şimdide Cante ve Odaş hisselerinde patronlarla işbirliği yapan dalton kardeşlerin’ mal çıkacağı ve yine küçük yatırımcıların mağdur olacağı söyleniyor. Merak edilen asıl konu ise EPDK usulsüz işlemleri cezalandırırken küçük yatırımcıyı korumakla yükümlü olan SPK’nın bu olaylar karşısında ne yapacağı… EPDK’nın şirkete ceza duyurusu yaptığı, şirketin kamuoyuna ceza miktarını açıklamadığı 13 Ocak günü CANTE hisseleri 119.90 liradan kapandı. Bugün ise hissenin fiyatı 66.35 lira. Aynı şekilde 13 Ocak Günü ODAŞ 9.24 fiyattan kapanırken bugün 8.65 liradan işlem görüyor.

Kısacası şirketin EPDK tarafından kesilen cezayı açıklamamasından sonra hisselerinde anormal hareketler yaşanıyor. Dalton kardeşlerin hisselerde mal çıkmaları da o andan itibaren başlıyor. Bu durum SPK mevzuatlarına göre suç. Gerek SPK, gerekse borsa İstanbul bu durumu incelerse zaten hissede yaşananlar ortaya çıkacak küçük yatırımcıların ne kadar zarar ettiği herkes tarafından görülecek.
Kısacası hissede yaşanan olağanüstü fiyat hareketlerinden dolayı CANTE’de 13 Ocak’tan bu 8 defa devre kesici uygulandı. ODAŞ hisselerinde ise tam 11 kez devre kesici uygulandı. Peki soruyoruz SPK ve Borsa İstanbul neden sessiz? Hatta Dalton kardeşlerin manipülasyonlarını Zorlu Center’dan yönettiği herkes tarafından biliniyor. Borsa çevrelerinde CANTE ve ODAŞ’ın sahibi Burak Atay’ın Zorlu Center’den çıkmadığı bu işler için arkadaşıyla birlikte yer kiraladığı söyleniyor.

ODAŞ’ın halka açıklık oranı yüzde 77, CANTE’nin ise yüzde 23. Küçük yatırımcı merak ediyor. CANTE de ODAŞ gibi mi olacak? Malum, CANTE 165.6521.000 lot hisseyi açık ve satılabilir hale getirdi.

Evet, soruyoruz. Şirket sahipleri usulsüz işlemlerle şirketi karlı gösterdi. İddiaya göre patronlarla işbirliği yapan spekülatörler hisseyi yükseltti. Hissede ani fiyat hareketleri yaşanırken küçük yatırımcılar mağdur oldu. Şimdi aynı oyun yine devam edecek mi? Yoksa SPK, EPDK’yı örnek alıp olaya el koyacak mı?

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.