Yasağın Rus operatörlere Haziran faturası: 340 milyon dolar

Rusya uçuş yasağını uzatsa da Rus turistlerin yüzde 65’i hala Türkiye’ye gelmek için bekliyor. Rus turizm şirketlerinin iflasla karşı karşıya olduğunu dile getiren yetkililer, haziran ayında zararın 340 milyon dolar olduğunu ifade ediyor

Yasağın Rus operatörlere Haziran faturası: 340 milyon dolar

EKONOMİ MANŞET- ÖZEL HABER

Moskova’nın Türkiye’ye uyguladığı uçuş yasağını 21 Haziran’a uzatması Rusya’da tepkilere neden oldu. Rusya'dan Türkiye'ye sadece haziran ayı için rezerve edilen turların toplam maliyeti, en az 25 milyar ruble  yani 340 milyon dolar. Turkrus.com’un derlediği bilgilere göre Rusya Tur Operatörleri Birliği Başkan Yardımcısı Dmitry Gorin, "Türkiye'ye charter uçuşlarına izin verilmemesi yüzünden bugün hem turistler hem de turizm şirketleri için zor bir gün olacak. Çık sayıda iptal, iade başvurusu var. Sektör zor durumda" dedi.

YÜZDE 65’İ REZERVASYONDAN VAZGEÇMEDİ

Gorin, turistlerin yüzde 65'inin hala Türkiye rezervasyonlarından vazgeçmediğini belirterek, "21 Haziran'ı bekleyeceğiz. Türkiye'nin bu tarihte açılması için umut var” diye konuştu. Rusya Turizmciler Birliği ise, devletten tur operatörlerinin turistlere olan yükümlülüklerinin ertelemesini istedi. Birlik Başkanı Andrey Ignatiev, Rosturism'den tur operatörlerinin turistlere yönelik yükümlülüklerini 2022'nin sonuna kadar ertelemesini ve 2021'de gerçekleştirilmeyen Türkiye ve Tanzanya turlarını da kapsamasını istedi. Ignatiev, Rosturism başkanı Zarina Doğuzova'ya, 2020'de iptal edilen turlar için ertelemenin 2022'nin sonuna kadar uzatılması ve Türkiye ve Tanzanya turlarını kapsaması talebiyle başvurdu. Aksi takdirde sektörde iflasların başlayacağı savunuldu.