Ülker ve Ferrero’nun çikolata ve bisküvide Ada rekabeti

İngiltere’de peşkeşe bisküvi ve çikolata şirketi alan İtalyan devi Ferrero, Yıldız Holding’in sahibi olduğu United Biscuits’in en büyük rakibi Burton’s Biscuits’i de satın aldı. Ada’da bisküvi rekabeti arttı

Ülker ve Ferrero’nun çikolata ve bisküvide Ada rekabeti

 ZAFER PERVİN

EKONOMİ MANŞET-ÖZEL HABER

2014 yılında İngiltere’nin en güçlü atıştırmalık üreticisi United Biscuits’i yaklaşık 3 milyar dolara alarak tüm dünyanın dikkatini çeken Ülker Ailesi’nin ardından bu kez Ada’da önemli bir satış haberi geldi. İtalyan devi Ferrero, İngiltere’nin en güçlü ikinci şirketi olan ve United Biscuits’in ardından gelen Burton’s Biscuits’i satın alıyor. İtalyan dev, İngiliz şirketine 360 milyon sterlin (4.35 milyar TL) ödeyecek. Burton’s Biscuits şirketi, Jammie Dodger, Wagon Wheels, Viscounts ve Maryland Cookies gibi markaların sahibi. İngiltere'deki altı üretim tesisinde 2.000 kişiyi istihdam eden Burton's Biscuits, 2013'ten beri Kanadalı dünyaca ünlü yatırım fonu Ontario Teachers Pension tarafından yönetiliyordu.

 

SON 5 YILDA SATIN ALMALARLA BÜYÜYOR

Ferrero, İngiliz çikolata perakendecisi Thorntons'u Haziran 2015'te 112 milyon £ karşılığında satın aldı. Ferrero, 2016’da Ülker’den Belçika bisküvi markaları Delacre ve DeliChoc'u satın almıştı. 2017’de  çikolata üreticisi Fannie May'i almak için 115 milyon dolar ödeyen Ferrero, 2018’de de Nestlé'nin ABD şekerleme işini 2,8 milyar dolara bünyesine kattı. 2019'daFerrero, Kellogg's'a ait bir işletme koleksiyonu satın alarak ABD operasyonlarını daha da genişletti, bunun için Kellogg'a 1,3 milyar dolar ödedi. 2020'nin başlarında, Ferrero, Danimarkalı fırın Kelsen Group'taki hissesini 300 milyon dolara satın aldı. Ekim 2020'de Ferrero İngiliz şirketi Fox's Biscuits'i 250 milyon sterlin karşılığında satın alacağı açıklandı. Aralık 2020'de Ferrero, sağlıklı atıştırmalık şirketi Eat Natural'ı satın aldığını duyurdu.