Türkiye gıda enflasyonunda rekora koşuyor

Dünya enflasyon liginde adını zirveye yazdıran Türkiye, bir dikkat çekici rekora daha imza attı. Gıda enflasyonunda dünyanın ilk 5 ülkesi arasına girmeyi başardı

Türkiye gıda enflasyonunda rekora koşuyor

EKONOMİ MANŞET/DIŞ HABERLER 

Hükümet tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’de enflasyon Ağustos ayı itibariyle yüzde 80.21 seviyesinde. Yüksek enflasyon vatandaşların alım gücünü ve yaşam kalitesini hızla aşağıya çekerken gıda gibi temel ihtiyaçların teminini de zorlaştırıyor.

Dünya Bankası tarafından yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de gıdaya erişim giderek zorlaşıyor. Gıda enflasyonunun dünyada en yüksek olduğu 5 ülke arasında yer alan Türkiye, İran, Arjantin ve Etiyopya gibi ülkeleri bile geride bıraktı.

Afrika ülkelerine fark attı

Dünya Bankası’nın verilerine göre, dünyada gıda enflasyonunun en yüksek olduğu ülke Zimbabve oldu. Ağustos ayı verilerine göre ülkede gıda enflasyonu yüzde 353 olarak gerçekleşti. Afrika ülkesinde Ağustos ayındaki yıllık normal enflasyon ise yüzde 285 seviyelerinde gerçekleşti.

Zimbabve’nin ardından ikinci sırada Lübnan yer aldı. Lübnan’da Ağustos ayındaki gıda enflasyonu yüzde 240 olarak gerçekleşti. Üçüncü sırada yüzde 131’lik oranla Venezuela yer aldı.

Bu ülkeyi ekonomik krizin pençesindeki Sri Lanka takip etti. Sri Lanka’da gıda enflasyonu %91 olarak açıklandı. Ülkenin resmi enflasyonu ise yüzde 64.3 seviyesinde.

Gıda enflasyonunun en yüksek olduğu beşinci ülke ise Türkiye oldu. Türkiye’de ağustos enflasyonu yüzde 80,21 olarak açıklanırken, gıda enflasyonu yüzde 90 seviyesindeydi.

Türkiye, bu oranla İran, Arjantin, Moldova, Etiyopya ve Ruanda’yı geride bıraktı. Türkiye, 10. sıradaki Ruanda’yı tam 3’e katladı. Ruanda’da gıda enflasyonu yüzde 34 olarak açıklandı.