Şirketlere sermaye kontrolü mü geliyor? BDDK kararı nasıl aşılır...

BDDK'nın son aldığı karar şirketleri ilgilendiriyor ve mali yapısına ilişkin bazı değişiklikleri barındırıyor. Başka bir deyişle BDDK şirketlere "Döviz satın ancak öyle kredi kullanabilirsiniz" dedi.

Şirketlere sermaye kontrolü mü geliyor? BDDK kararı nasıl aşılır...

EKONOMIMANSET.COM - ÖZEL HABER

Bağımsız denetime tabi şirketler kredi kullanmak isterse hesaplarında 15 milyon lira karşılığında döviz bulunduramayacak. Bu tutar hesaplarında bulunuyorsa kredi kullanamayacaklar.

BAĞIMSIZ DENETİME TABİ OLAN ŞİRKETLER HANGİLERİ?

Türk Ticaret Kanunu’na göre bağımsız denetime tabi olacak şirketlerin bazı şartları tanımaları gerekiyor.

En basit olarak baktığımızda 

Aktif toplamı 15 milyon Türk Lirası.
Yıllık net satış hasılatı 20 milyon Türk Lirası.
Çalışan sayısı 50 kişi.

Aktif toplamı 30 milyon Türk Lirası.
Yıllık net satış hasılatı 40 milyon Türk Lirası.
Çalışan sayısı 125 kişi.

Aktif toplamı 35 milyon Türk Lirası.
Yıllık net satış hasılatı 70 milyon Türk Lirası.
Çalışan sayısı 175 kişi

olan şirketler bağımsız denetime tabi oluyor. Bunun dışında halka açık şirketler, bankalar, finans şirketleri, sigorta şirketleri, değerleme şirketleri, televizyon yayını yapan şirketler gibi birçok sektör de bağımsız denetime tabi.

ŞİRKETLER NE YAPACAK?

Şirketler bağımsız denetimden kurtulmak için farklı yollara girecekler. Anonim şirket yerine limited şirket kurarak bu kararı etkisiz hale getirebilecek. Parayı limited şirkete aktarıp, bağımsız denetime tabi şirket üzerinden kredi kullanmaya devam edebilir ya da faaliyetlerinin çoğunu limited şirket üzerine yıkabilir. 

Şirketler Türk bankaları dışında yabancı finansmana yönelebilir, yurt dışındaki bankalardan dövizle borçlanırlar ve bu kararı aşmış olurlar.

İhracatçı şirketler zora düşecek. İhraç edilen malın parasını dolar olarak tahsil edecek ancak kredi kullanmak isterse bu dolarları bozmak zorunda kalacak. İhracatçı olduğu için de ham maddeyi dövizle alacağından işleri kitlenecek. Bundan dolayı da ya daha az ihracat yapacak ya da kârlılığının büyük kısmından vazgeçip parasını TL'ye çevirip ihtiyaç zamanlarında ham madde almak için döviz talebinde bulunacak. Uzun süre sürdürülebilir olmamasından dolayı ithalat, ihracat şirketleri zor duruma düşebilir.