Rus enerji devine kayyum şoku

Almanya, enerji arz güvenliği önündeki tehditleri gerekçe göstererek Rus Rosneft’in çoğunluk hissesine sahip olduğu Schwedt petrol rafinerisine kayyum atadı.

Rus enerji devine kayyum şoku

SİGORTA GÜNDEM/DIŞ HABERLER 

Petrol devi Rosneft'in yüzde 54 ile çoğunluk hissesine sahip olduğu rafineride Shell'in de yüzde 37'lik hissesi bulunuyor.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre Alman devleti Schwedt rafinerisinin yanı sıra Karlsruhe'deki MiRo ve Vohburg'daki Bayernoil rafinerilerindeki Rosneft azınlık hisselerine de el koydu.

Kayyum atamaları, enerji arz güvenliğinin tehlikeye girmesine karşı önlemleri içeren Enerji Güvenlik Yasasına dayandırılıyor.

Ülkenin dördüncü büyük petrol rafinerisi

Almanya'nın en büyük dördüncü petrol rafinerisi konumundaki Schwedt, başkent Berlin'in benzin ihtiyacının yüzde 90'ını karşılıyor. Schwedt'deki rafineri, Almanya'nın doğusunun yanı sıra Polonya'nın batısına benzin ve diğer rafineri ürünleri arzında da önemli bir rol oynuyor.

Rosneft'in devre dışı bırakılmasının ardından rafinerinin işletmesini kimin üstleneceği ise henüz belli değil. İkinci büyük hissedar Shell'in uzun süredir rafineriden çekilmek istediği biliniyor. Yenilenebilir enerjiler alanında faaliyet gösteren Verbio ve Enertrag şirketleri Schwedt ile ilgilendiklerini açıklamıştı. Rafineri, Polonya sınır bölgesinde doğrudan ve dolaylı olarak 3 bin kişiye istihdam sağlıyor.

Alman Ekonomi Bakanlığı, kayyum kararına, rafinerinin geleceğiyle ilgili kapsamlı bir paketin eşlik edeceğini bildirdi. Kayyum adımı ve paketle ilgili ayrıntıların, bugün Başbakan Olaf Scholz, Ekonomi Bakanı Robert Habeck ve Brandenburg eyaleti Başbakanı Dietmar Woidke'nin katılacağı basın toplantısında açıklanması bekleniyor.