Mine Tozlu'ya bir şok da SPK'dan! Marka Yatırım Holding veto yedi

Türk Ticaret Bankası'nı satın alacağını açıklayan ancak Resmi Gazete'deki karara göre bankanın satılmadan kendi bünyesinde toparlanarak faaliyete geçecek olmasının ardından büyük bir şok yaşayan Mine Tozlu şimdi de SPK'dan veto yedi. Marka Yatırım Holding, borçlarını tahsisli sermaye artırımı ile ödeyemeyecek.

Mine Tozlu'ya bir şok da SPK'dan! Marka Yatırım Holding veto yedi

Neredeyse tamamı halka açık bulunan, kısa sürede yüzde 50'nin üzerinde değer kaybeden ve yönetim kurulu başkanı Mine Tozlu olan Marka Yatırım Holding'e SPK'dan veto geldi.

Şirketin borçlu olduğu kişilere borcunu ödemek için tahsisli sermaye artırımı başvurusu yapan Marka Yatırım Holding'e SPK onay vermedi.

Şirketin 100 milyon lira kayıtlı sermaye tavanı içinde 20 milyon 990 bin lira olan çıkarılmış sermayesinin mevcut ortakların pay alma hakları tamamen kısıtlanmak suretiyle BİST'te Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedürü çerçevesinde  sermayesinin 25 milyon 10 bin lira satış bedeli karşılığı belirlenecek nominal tutarda artırılması ve tahsisli olarak 36 kişiye alacakları karşılığında verilmesi talebi reddedildi.

TÜRK TİCARET BANKASINI ALACAKTI

Mine Tozlu geçtiğimiz yıllarda Marka Yatırım Holding'in Türk Ticaret Bankası'nı almak için çalışmalara başladığını duyurmuştu. Yıllar geçmesine rağmen Marka Yatırım Holding, Türk Ticaret Bankası'nı satın almadı. Resmi Gazete'de yayımlanan son karara göre Türk Ticaret Bankası'na faaliyet izni devlet tarafından verildi. Böylece Mine Tozlu'nun projesi de suya düşmüş oldu.

SPK'nın açıklaması şöyle:


Marka Yatırım Holding A.Ş.’nin 100.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içinde 20.990.000 TL olan çıkarılmış
sermayesinin, mevcut ortakların yeni pay alma hakları tamamen kısıtlanmak suretiyle, Borsa İstanbul A.Ş.’nin Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedürü çerçevesinde belirlenecek pay satış fiyatı esas alınmak suretiyle 25.010.000 TL satış bedeli karşılığı belirlenecek nominal tutarda artırılması nedeniyle ihraç edilecek ve tahsisli olarak 36 kişiye alacakları karşılığı satılacak paylara ilişkin ihraç belgesinin Kurulumuzca onaylanması talebi olumsuz karşılanmıştır.