Lübnan bankaları kepenk indirdi

Lübnan bankaları artan soygun girişimleri ve rehin alma vakaları yüzünden süresiz olarak kepenk indirme kararı aldı

Lübnan bankaları kepenk indirdi

PSMMAG/DIŞ HABERLER 

Lübnan Bankalar Birliği, geçen hafta en az yedi banka şubesinin silahlı ve öfkeli mudiler tarafından basılmasının ardından üç günlük kapanma kararı aldı. İçişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmelerden tatmin edici bir sonuç çıkmayınca bankacılar ‘güvenlik sağlanana kadar’ şubelerin kapalı kalacağını açıkladı.

Lübnanlı bankacıları tedirgin eden olaylar Sali Hafez isimli genç bir kadının isyanıyla başladı. Kanser hastası kardeşinin tedavisi için bankadaki parasını çekmeye çalışan genç kadın sonunda banka şubesini bastı ve hesabında bulunan 13 bin doları silah zoruyla geri almayı başardı. Hafez ülkesinde kahraman ilan edilirken eline silah kapan herkes şubelere dayandı, aylardır çekmek için uğraştığı parasını sadece dakikalar içinde almayı başardı.

Lübnan bankaları en son Ekim 2019'da ekonomik krizi protesto için başlayan kitlesel protestolar sırasında iki hafta kapalı kalmıştı. Bu olaydan sonra bankacılar mevduat çıkışını gerekçe göstererek vatandaşların para çekmesine sınırlama getirdi. O günden sonra Lübnan para birimi olan Lübnan poundu dolar karşısında %90 oranında değer kaybetti, nüfusun dörtte üçü yoksulluğa sürüklendi.