Kripto piyasalarında büyük çöküş!

Kripto para piyasasında büyük deprem! CoinMarketCap'e göre kripto varlıkların değeri sadece haftada 250 milyar dolar eridi. Yılbaşından bu yana yaşanan kayıp ise 1.2 trilyon doları aştı

Kripto piyasalarında büyük çöküş!

EKONOMİ MANŞET/DIŞ HABERLER 

En gözde para birimi olan Bitcoin son 24 saatte %13 değer kaybetti ve Aralık 2020’den bu yana en düşük seviyesi olan 24 bin doların altına geriledi. Dijital para dünyasının ‘doları’ olarak kabul edilen Bitcoin, geçen Kasım ayında ulaştığı 69 bin dolarlık rekor seviyenin yaklaşık %63 altında.

İkinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum, %17 oranında değer kaybederek 1,215'ten işlem gördü ve bir yılın en büyük bir günlük düşüşüyle sarsıldı.  Yatırımcıların gözdesi olan diğer  2 para birimi; Cardano ve solana sırasıyla %13 ve %17 oranında düştü.

Son aylarda Fed’in faizler artırması, küresel çapta para politikacılarının fiyat artışlarını kontrol altına alma çabaları ve teknoloji hisseleri gibi riskli varlıkların değer yitirmesiyle Bitcoin ve diğer kripto paralarda önemli düşüşler yaşandı.

Öte yandan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in geçen hafta kripto endüstrisinin daha sıkı düzenlenmesi çağrısında bulunması da satış dalgasını körükledi. New York Times tarafından Perşembe günü düzenlenen bir etkinlikte konuşan Yellen, kripto para birimlerinin "çok riskli bir yatırım" olduğunu ve Kongre'nin emeklilik planlarına hangi varlıkların dahil edilebileceğini düzenleyebileceğini söylemişti.