Katılım bankacılığının duayen ismi neden istifa etti?

Katılım bankacılığının duayen ismi Osman Akyüz, 20 yıl boyunca görev yaptığı Türkiye Katılım Bankaları Birliği Genel Sekreterliği’nden geçtiğimiz şubat ayında sessiz sedasız istifa etti

Katılım bankacılığının duayen ismi neden istifa etti?

Katılım Bankacılığı'ndaki sürpiz gelişmeyi psmmag.com açıklıyor. Kaynaklara ulaştık, sorduk soruşturduk. Katılım bankacılığında sektötörün bir numaralı ismi olan Osman Akyüz neden bir anda istifa kararı alarak sektörden çekildi? Sektörün ‘Osman Abisi’ olarak bilinen bir zamanlar kamu bankaları dahil bürokrasi atamalarında etkin olan Osman Akyüz neden sessiz sedasız emekli oldu? Evet Osman Akyüz, görevi bırakırken herhangi bir açıklama yapmadı, Katılım Bankaları Birliği bir basın açıklamasıyla kendisine teşekkür etti ancak istifanın neden kaynaklandığına dair bir bilgi vermedi.

PSMMAG.COM katılım bankacılığı sektörünün üstünü örtmek istediği bu gizemli ayrılığın perde arkasını araştırdı ve son derece ilginç bilgilere ulaştı.

Sektör kaynaklarının aktardığı bilgilere göre ilginç olaylar zinciri 18 Aralık 2021 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin banka yöneticilerini dinlemek için yaptığı toplantıyla başladı. Toplantıda banka ve katılım bankası yöneticileri hükümetin izlediği ekonomi politikalarının sektör üzerinde oluşturduğu baskıya dikkat çekti. Bu durumdan duyulan rahatsızlık dile getirildi.

Toplantıda söz alan dönemin Katılım Bankaları Birliği Genel Sekreteri Osman Akyüz, hükümetin izlediği düşük faiz politikasının gerçekçi ve sürdürebilir olmadığını bunun kısa vadede büyük sorunlar yaratabileceği uyarısında bulundu. Merkez Bankası’nın en azından enflasyon oranında faiz artışına gitmesi gerektiğini söyledi.

Katılım bankaları cephesinden böyle bir çıkış beklemeyen Bakan Nebati, toplantı biter bitmez Osman Akyüz’e çıkıştı ve “Bunu sizden hiç beklemezdim” diyerek tepkisini dile getirdi. Öfkesi geçmeyen Nebati  Ziraat, Vakıf ve Emlak Katılım Bankası Genel Müdürlerini yanına çağırdı ve “Bu herifi hemen genel sekreterlik görevinden alın, kendisini bir daha görmek istemiyorum. Diğer katılım bankalarının genel müdürlerini de ikna edin. Onları da üzmek istemem” dedi. 

Bunun üzerine Ziraat Katılım Genel Müdürü Osman Çelik, Vakıf Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir ve Emlak Katılım Genel Müdürü Nevzat Bayraktar, Kuveyt Türk, Al Baraka Türk ve Türkiye Finans Genel Müdürleriyle bir görüşme yaptı. Bakanın mesajını kendilerine iletti. Baskılar üzerine Osman Akyüz görevinden istifa ederken yerine İsmail Vural getirildi. 

Osman Akyüz, katılım bankacılığına emek veren bu alanda yıllardır çalışan ve katılım bankacılığının gelişmesini destekleyen bir isim olarak herkesi abisi konumundayken bir anda sesiz sedasız istifa etti. 

Evet, Osman Akyüz'ün istifasının ardından altı ay geçti. Akyüz tepkilerinde haksız mıydı değil miydi? Katılım Bankaları Birliği Osman Akyüz'e neden destek olamadı? Albara Türk Katılım Bankası Genel Müdürü'nün değişmesinde bu olayın etkisi var mı? psmmag.com olarak biz soralım bilenler cevaplasın.