Fraud tespiti için "her şey bir arada" platform

Formica, dolandırıcılık (fraud) tespiti için yenilikçi teknolojiler geliştirmeye devam ediyor

Fraud tespiti için "her şey bir arada" platform

PSM Dergisi / Özel Haber

Formica Satış & İş Geliştirme Müdürü Ertuğrul Çoruh, bu teknolojileri müşteri perspektifinden anlattı... 

Müşterilerle sürekli iletişimde olan bir yönetici olarak aldığınız geri bildirimleri anlatabilir misiniz? Formica Fraud'un en çok ilgi gören özellikleri neler?

Formica’nın en önemli özelliği, farklı kanallardan gelen verileri kolayca işleyerek tek bir platformdan yönetmeyi sağlaması. Operasyonel raporları mobil veya masaüstü cihazlardan kolaylıkla takip edebiliyorsunuz. Formica, çok kanallı dolandırıcılık operasyonlarını bağlayarak tüm işlemleri gerçek zamanlı izleme imkanı sağlıyor. Yapay zekadan gelen içgörülerle risk ekiplerinin karar alma süreçlerinde de kolaylaştırıcı rol oynuyor. Risk ekipleri, gerçek zamanlı ve geçmiş analizleri birbirine bağlayarak anormal kalıpları belirliyor. Yapay zeka modelimiz sayesinde müşterilerinizi daha yakından tanıma imkanı buluyorsunuz.‍ Analiz sonuçları doğrultusunda müşterilerinizi puanlayarak riskli işlemleri kolayca takip edebiliyorsunuz. Böylece müşterilerinizi daha iyi tanıyor ve daha iyi bir müşteri yolculuğu imkanı sunabiliyorsunuz.

Formica Fraud işletmelere ne gibi yenilikler sunuyor?

Formica, öncelikle makine öğrenmesi modelleriyle dolandırıcılık tespitinde hızlı aksiyonlar alarak kayıpları en aza indirme imkanı sağlıyor. Her işlemden ve müşterilerinizin hareketlerinden öğrenerek kendini geliştiren, yapay zeka destekli bir risk analistine sahip oluyorsunuz. Sektördeki rakiplerinden farklı olarak, fraud süreçlerini yönetirken teknik bilgi ihtiyacınızı en aza indiriyor. “Sürükle-bırak” özelliğiyle şirketiniz özelinde kolay bir şekilde fraud tespit akışları oluşturabiliyorsunuz. Böylece risk ekipleriniz gerçek zamanlı fraud operasyonu yönetiminde teknik ekiplere bağımlı kalmıyor ve operasyon yönetiminiz kolaylaşıyor. Yapay zeka teknolojisini etkin kullanarak, işletmelerin yapay zeka destekli fraud tespiti teknolojilerine adaptasyonunu sağladık.

Formica, her geçen gün büyüyen FinTek ekosisteminde küresel pazara açılmak için nasıl bir yaklaşım benimsiyor?

Özellikle yurtdışı için müşterilerimizin bulut tabanlı olarak erişim sağlayabileceği SaaS (Software as a Service) yaklaşımını benimsiyoruz. Azure Marketplace’te listelenerek SaaS olarak hizmet vermeye başladık. Böylece hem yapay zeka hem de fraud tespiti alanında müşterilerimize ürünü kendilerinin kullanabilmesi için imkanlar yaratıyoruz. Bu yaklaşım sayesinde müşterilerimiz, uygun fiyatla ve daha az zaman harcayarak çözümümüzden yararlanabilecek. 

Formica Fraud verimsiz iş yükünü ortadan kaldırmak için nasıl bir kolaylaştırıcılık sağlıyor?

Büyük veri analizinde makinenin, manuel analize göre başarı oranı daha yüksek. Formica’nın yapay zeka altyapısı false-pozitif oranlarını düşürerek firmanızın potansiyel kaybını gerçekleşmeden önlüyor. Kaybı önlerken yoğun mesai gerektiren manuel incelemeleri de azaltmış oluyor ve ekiplerinizin daha kritik vakalara odaklanmasını sağlıyor. İş akışlarını kullanıcı dostu arayüz ile kodsuz oluşturabilen ekipleriniz, operasyonlarda daha az zaman kaybediyor ve bir fraud ürününden edinebilecek standart faydaların ötesinde bir kullanıma sahip oluyor. Bu da şirketinizin fraud operasyonlarındaki verimliliğini oldukça artırıyor. En çok ilgi gören özelliğimiz ise mobil raporlama ve anlık bildirimler. Saatlerce bilgisayar başında kalmadan riskli durumlar ya da talep ettiğiniz herhangi bir işlem için Formica size mobil cihazınızdan anlık bildirimler gönderiyor, dilediğiniz raporları gerçek zamanlı olarak direkt mobil uygulama üzerinden sizlere sunuyor.