Esnaf krizi Afrika açılımıyla aşacak

Yüksek enflasyon ortamında iş yapmakta zorlanan esnaflar rotayı Afrika’ya çevirdi

Esnaf krizi Afrika açılımıyla aşacak

EKONOMİ MANŞET/DIŞ HABERLER 

24 Eylül’de İstanbul Yenikapı’da düzenlenecek olan ‘Kıtalararası İşbirliği Zirvesi’ kendilerini ‘uluslararası esnaf’ olarak tanımlayan Türk ve Afrikalı iş insanlarını bir araya getirecek. Etkinliğin onur konuğu Kamerun Batı Bölge (Bamena) Kral Alexandre Joukwe Nietcho olacak.

Organizasyonu düzenleyen HBS Organizasyon Yönetim Kurulu Başkanı Sıraç Tanır, Avrupa’ya ihracat yapmanın hem mevzuat hem de yüksek standartlar nedeniyle birçok şirket için hiç de kolay olmadığına dikkat çekti. Bu noktada Afrikalı iş insanlarının iş yapma yapma modelinin Türklere oldukça benzediğine işaret ederek, “Yani ihracat yapmak oldukça kolay ve basit. Bu yüzden KOBİ’lerimiz için Afrika’nın çok büyük bir potansiyel barındırdığına inanıyorum. Afrikalı iş insanları, esnaf mantığıyla çalıştığı için Türk şirketlerinin Afrika’da çok başarılı olacağına inanıyorum”  dedi.

Hedef 2023 sonuna 15 ülkeye ulaşmak

Tanır, “Kamerun’dan sonraki hedef ülkemiz Senegal. 2023 sonuna kadar toplam 15 ülke ile daha bu tarz organizasyonlar düzenlemek istiyoruz.” diye konuştu.

Organizasyon Danışmanı Zorman Ltd. sahibi Zorman Bayramoğlu ise “Normalde metrekaresi Euro ile satılan stantlar 5-6 bin TL gibi neredeyse bir aylık çay parası kadar bir ücretle esnaflarımıza tahsis edildi. Hiper enflasyon ortamında esnafın sırtına bir de yüksek organizasyon bedeli yüklemek istemedik. Kısa süreli ve sonuç odaklı bir organizasyon için gereken her şeyi yaptık”  bilgisini verdi. 

Oco Group Kurucu Başkanı Ömer Coşkun ise Afrikalı yatırımcılarla ilk kez iş yapacak yatırımcılara çok önemli bir tavsiyede bulundu: “Afrikalılar doğrudan firma sahibi ile görüşüp kısa yoldan sonuca ulaşmak ister. Profesyonellerle konuşmak yerine buranın patronu kim diye sorar, parayı masaya koyar; benim malımı şu tarihte şu limana gönder der ve mevzu biter. Yani herhangi bir mevzuat söz konusu değildir. İşte bu, Afrika’nın gerçeğidir…”