user
Ünlü ekonomistten Türkiye uyarısı

Sıradaki içerik:

Ünlü ekonomistten Türkiye uyarısı

e
sv

TL’ye dönmeyen bankalara ceza!

25 Kasım 2022 09:03
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk Lirası mevduatı düşük bankalara uygulayacağı komisyon oranlarında artırıma gitti

Merkez Bankası, mevduatı düşük bankanın zorunlu karşılıklarına uygulayacağı komisyon oranını artırdı. TL mevduat/katılım payı oranı yüzde 50’den düşük olan bankaların zorunlu karşılıklarına daha önce yüzde 3 olarak uygulanan komisyon yüzde 8’e çıkarıldı. Yeni oranların 23 Aralık hesaplama tarihinden itibaren uygulanacağı belirtildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) TL mevduatı düşük bankalara uygulayacağı komisyon oranlarını artırdı. Daha önce yüzde 3 olarak uygulanan komisyon 23 Aralık’tan itibaren yüzde 8 olarak uygulanacak.

YÜZDE 3’TEN YÜZDE YÜZDE 8’E ÇIKARILDI

Merkez Bankası’ndan bankalara gönderilen belgeye göre TL mevduat/katılım payı oranı yüzde 50’den düşük olan bankaların zorunlu karşılıklarına yüzde 8 komisyon uygulanacak. Bu oran bir önceki düzenlemede yüzde 3 olarak belirlenmişti.

23 ARALIK’TA UYGULAMAYA KONACAK

TL payı yüzde 50 ile 60 arasında olan bankaların zorunlu karşılıklarından ise yüzde 3 komisyon alınacak. TL mevduat oranı yüzde 60’ın üzerinde olan bankalara ise herhangi bir komisyon uygulanmayacak. Yeni oranlar 23 Aralık hesaplama tarihinden itibaren uygulanacak.

YÜZDE 5 UYGULANIYORDU

Merkez Bankası’nın bankaların dövizden TL’ye dönüşlere göre belirlenen komisyon uygulamasına ise 23 Aralık hesaplama tarihi itibariyle son verme kararı aldı. Bu kalemde komisyon oranı yüzde 5 olarak uygulanıyordu. Dönüşüm oranı ise yıl sonuna kadar dönüşüm oranlarına göre farklılaşıyordu.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli