DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN %
İstanbul
14°

PARÇALI AZ BULUTLU

KALAN SÜRE

Roche, yeni ortaklıklar ve satın almalar planlıyor

Roche, yeni ortaklıklar ve satın almalar planlıyor

2023 yılında COVID-19 çözümleriyle ilgili satışlardaki önemli düşüşe rağmen Roche, yüzde 1 büyüme elde etti

ABONE OL
12 Şubat 2024 19:08
Roche, yeni ortaklıklar ve satın almalar planlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyanın önde gelen biyoteknoloji şirketlerinden Roche, 2023 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Sağlık hizmetleri sektöründe yürüttüğü faaliyetlerle önceki yıllarda elde ettiği finansal başarılarını 2023 yılında da ortaya koyan Roche’un grup satışları, yüzde 1 artarak 58,7 milyar İsviçre Frangı ile 2023 beklentilerini aştı.

“Yıl boyunca büyümeyi sürdürmeyi hedefliyoruz”

2023 yılı dördüncü çeyreği ve 2024’ün ocak ayı finansal sonuçlarını değerlendiren Roche Grup CEO’su Thomas Schinecker, “COVID-19 ile ilişkili satışlardaki keskin düşüşü ve biyobenzerlerden kaynaklanan satış kayıplarını fazlasıyla telafi eden iyi bir satış büyümesi elde ettik. COVID-19 çözümleri hariç, temel iş alanı güçlü büyüme ivmesini sürdürdü ve 2023 yılı beklentilerimizi aştık. Hem ilaç hem de diagnostik ürün portföyümüzde iyi bir ilerleme kaydettik. Tedavisi zor meme kanseriyle mücadele eden hastalar için ölüm veya hastalığın kötüleşmesi riskinde yüzde 50’den fazla azalma gösteren bir oral tedavi için Faz III çalışması devam ediyor. Bu ilacı mümkün olan en kısa sürede hastalarla buluşturmak için sabırsızlanıyoruz. Öte yandan, inflamatuar bağırsak hastalığı ve kardiyometabolik hastalıklar gibi karşılanmamış ihtiyaçların yüksek olduğu hastalık alanlarına yönelik yeni ortaklıklar ve satın almalar planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Roche İlaç Bölümü’nün satışları, yüzde 6 büyümeyle 44,6 milyar İsviçre Frangı’na ulaştı. Şirketin oftalmoloji, multipl skleroz, hemofili A, kan kanseri ve meme kanseri alanlarındaki tedavi çözümlerinde 2022’ye kıyasla 4,3 milyar İsviçre Frangı değerinde artışla toplam 14,8 milyar İsviçre Frangı satış gerçekleştirildi. Bununla beraber, ilaç araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) harcamaları da yüzde 6 artarak 11,5 milyar İsviçre Frangı’na ulaştı. Onkoloji, Ar-Ge için birincil alan olmaya devam etti ve kanser immünoterapisi önemli bir itici güç oldu. Ayrıca nörobilim, oftalmoloji ve immünoloji alanlarına da önemli yatırımlar yapıldı.

Roche Diagnostik Bölümü’nün temel iş alanı satışları yüzde 7 oranında artarken; bu büyümeye önemli derecede katkı sağlayan ürünler kardiyak testler ve klinik kimya ile ilgili tanı çözümleri oldu. 2023 yılında COVID-19 ile ilgili ürünlere yönelik talepte önemli düşüş yaşanması nedeniyle satışlar yüzde 13 düşüşle 14,1 milyar İsviçre Frangı olarak gerçekleşti.

2024 yılı öngörüleri
2024 yılında Roche satışlarının tek hanelerle büyümeye devam etmesi öngörülüyor. Şirket, İsviçre Frangı cinsinden temettüsünü artırmayı da umuyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.