DOLAR 32,7400 0.26%
EURO 35,1483 0.48%
ALTIN 2.440,240,21
BITCOIN %
İstanbul
28°

AÇIK

KALAN SÜRE

Prof. Dr. Naci Görür’den belediye başkanlarına çağrı

Prof. Dr. Naci Görür’den belediye başkanlarına çağrı

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, 'Belediye Başkanlarına Duyuru' başlıklı bir mesaj paylaştı. Türkiye'deki hemen her kentin karşı karşıya olduğu deprem tehlikesini hatırlatan Prof. Dr. Görür, kentlerin deprem dirençli hale getirilmesi için belediye başkanlarının yapması gerekenleri madde madde açıkladı. İşte Naci Görür'ün belediye başkanlarına açık çağrısı...

ABONE OL
27 Mayıs 2024 15:37
Prof. Dr. Naci Görür’den belediye başkanlarına çağrı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’yi depreme karşı hemen her gün uyaran yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, belediye başkanlarına çağrı yaptı.

X (Twitter) hesabı üzerinden bir mesaj paylaşan Prof. Dr. Görür, Türkiye’deki kentlerin hepsinin deprem açısından tehlike altında bulunduğunu hatırlattı.

Prof. Dr. Naci Görür, yönettikleri kentin deprem dirençli hale gelmesi için belediye başkanlarının yapması gerekenleri madde madde anlattı.

Kimi kentlerimiz deprem açısından çok tehlikeli, kimisi ise görece daha az tehlikeli ama hepsi de öyle veya böyle tehdit altında. Bu ülkemizin tektonik özelliklerinden dolayı böyle. Belediye başkanı olarak kentiniz deprem dirençli olsun istiyorsanız yapacağınız işler şunlar:

‘Mikro-bölgeleme yapılmalı’

Kentin ciddi bir mikro-bölgeleme çalışmasını yapmalı ve kentinizin mekan kullanımı, imarı, iskanı, ve tüm fiziksel gelişimini bu çalışmanın verilerine göre planlamalısınız.

Kentinizi tehdit eden depremi üretecek fay sistemini bu çalışmaya göre analiz edip eğer bu sistem çalışırsa kente nasıl hasar vereceğini bilimsel olarak araştırmalısınız.

Hasar ve can kaybı projeksiyonu

Deprem sırasındaki hasar ve can kaybınızı kentinizin şu bileşenlerini analiz ederek bulabilirsiniz: Halk, altyapı, yapı stoku, ekosistem/çevre ve ekonomi.

Bu analizler deprem gelmeden önce yapılmalı ve deprem gelirse bu bileşenlerin nasıl zarar göreceği bulunmalıdır. Daha sonra da depremden önce zarar azaltıcı çalışmalar yapılmalıdır.

Unutmayın bir kenti depreme hazırlamak ancak böyle olur. Yoksa sadece bina yenilemekle olmaz. O olsa olsa müteahhitlik projesi, rant projesi olur. Yerel yönetimlerin el değiştirdiği bu süreçte ilgililere önemle duyrulur.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.