DOLAR 32,8173 0.01%
EURO 35,1915 -0.12%
ALTIN 2.449,79-1,59
BITCOIN %
İstanbul
26°

AÇIK

KALAN SÜRE

KOBİ’lerin rekabetçiliği dijital dönüşümle artacak

KOBİ’lerin rekabetçiliği dijital dönüşümle artacak

ABONE OL
16 Kasım 2022 13:56
KOBİ’lerin rekabetçiliği dijital dönüşümle artacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’deki işletmelerin yüzde 99,8’ini oluşturan KOBİ’lerin işlerini geleceğe taşıyabilmelerine destek olma hedefiyle Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve Türkiye İş Bankası iş birliği ile hayata geçirilen Dijital Anadolu Projesi’nin canlı yayın etkinliği “Dijitalleşmenin KOBİ’lere Sunduğu Fırsatlar” temasıyla düzenlendi. Moderatörlüğünü Teknoloji Yazarı Serdar Kuzuloğlu’nun üstlendiği etkinliğe TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dijital Dönüşüm Komisyonu Başkanı Öner Çelebi, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) İş Geliştirme Birim Yöneticisi Doğan Yılmaz ve İşNet e-Dönüşüm Hizmetleri Satış Grup Müdürü Ayhan Akgöz katılım gösterdi.

Öner Çelebi: “KOBİ’lerimizin rekabetçiliğini dijitalleşme ile artırabiliriz”

Üretim, tedarik zincirleri, ticaret ve rekabetin bütünüyle yeniden tanımlandığı bir dönemden geçildiğine dikkat çeken TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dijital Dönüşüm Komisyonu Başkanı Öner Çelebi, “Bu süreçte dijital dönüşüm şirketlerimiz ve ülkemiz için en büyük fırsatlardan biri. Çünkü sanayi devrimini başlatan gelişmiş ülkelerle geleneksel yöntemler ile rekabet etmenin son derece zor olduğu bu dönemde aradaki makası kapatacak tek değişken dijitalleşme. Teknolojinin sağladığı hız ve verimlilik ile işletmelerimizi dönüştürebilir, yüksek teknolojili üretim seviyesine çıkmak için dijitalleşmeyi kullanırsak, yarışa gelişmiş ülkeler ile aynı kulvardan başlayabilir, KOBİ’lerimizin rekabetçiliğini artırabiliriz. Yine bu dönüşüm; üretim süreçlerinin verimliliği, ürün ve iş modellerini yenileyebilme kabiliyetleri için de büyük fırsatlar barındırıyor. Özellikle dijital dönüşümün getirdiği yaratıcı inovasyonu, yeşil dönüşümün öne çıkardığı sürdürülebilirlik temelli iş uygulamaları ile birlikte harmanlayan KOBİ’ler sadece şirketlerini değil ülkemizi de geleceğe taşıyacaktır” dedi. KOBİ’lerin dijital dönüşümün ilk fazında olduğunu belirten Çelebi şöyle devam etti; “KOBİ’ler dijitalleşme düzeylerinin geliştirilmesi için yönlendirici ve düzenleyici mekanizmalara ihtiyaç duyuyor. Biz de TÜRKONFED olarak yaptığımız veya iş birlikleri ile geliştirdiğimiz çeşitli projelerle KOBİ’lere yol arkadaşlığı yapıyoruz.”

Doğan Yılmaz: Dijitalleşme ile alacak riskinin varlık riskine dönüşmesi önlenebilir

KOBİ’lerin karşılaştığı finansal risklerin en önemlilerinden birinin alacak riski olduğunu ifade eden KKB İş Geliştirme Birim Yöneticisi Doğan Yılmaz, “Alacak riskinin, son dönem konuyla ilgili yapılan bazı çalışmalarda, başlı başına bir risk sınıfı olarak değerlendirildiğini de görüyoruz. KOBİ’ler alacak risklerini doğru yönetmezse bu risk sadece o anki tahsilata ilişkin bir problem olmaktan çıkar. Alacağını zamanında tahsil edemeyen KOBİ gerek alacak ilişkisi içinde olduğu firmalar gerekse kredi ilişkisi içinde olduğu banka ve finans kurumlarına borçlarını zamanında ödeyemeyebilir. Bu, riski bir itibar problemi ve en sonunda da varlık tehdidine dönüştürür. Dijitalleşme ise KOBİ’lere bu riski bir probleme ve tehdide dönüşmeden yönetmek için fırsatlar sunuyor. KKB’nin KOBİ’lere de hizmet sunduğu Findeks dijital hizmet platformu bu fırsatların en önemlilerindendir. Findeks sayesinde KOBİ’ler kendi kredibilitelerini kolayca izleyebilme yetkinliğine kavuştukları gibi Findeks Karekodlu Çek Sistemi, kredi notu ve risk raporları sayesinde alacak risklerini de güncel ve eksiksiz veriler çerçevesinde yönetme fırsatı buluyor” diye konuştu.

Ayhan Akgöz: “e-Belge uygulamalarına geçişte KOBİ’lerimizin işini kolaylaştırıyoruz”

İşNet e-Dönüşüm Hizmetleri Satış Grup Müdürü Ayhan Akgöz ise e-Belge uygulamaları hakkında bilgi verdiği konuşmasında şunları söyledi; “22 Ocak 2022 tarihinde yayınlanan VUK 535 No.’lu tebliğe göre hem ciro hem ciro ve sektör hem de cirodan bağımsız sektör olarak farklı şekillerde yaklaşık 300 bin KOBİ’nin 2023 yılı içerisinde finansal alanda dijitalleşme süreçlerine dahil olarak e-Belge sistemine geçeceği öngörülüyor. 2022 yılı cirosu 3 milyon TL ve üzeri olan KOBİ’lerin 1 Temmuz 2023 tarihinde e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kullanmaları zorunlu olacak. İşNet olarak biz de Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan almış olduğumuz yetkilendirme kapsamında e-Belge (e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-SMM, e-MM vb) hizmetleri sunuyoruz. Finansal alandaki dijitalleşme sürecinde önemi giderek artan ön muhasebe programı ihtiyaçlarına yönelik olarak 2013 yılından beri sunduğumuz LucaNet KOBİ Ticari Yazılımı ile KOBİ’lerimizin işlerini kolaylaştırmaya devam ediyoruz. Bunun yanı sıra NetteCap, belge.app, NetteArşiv, Çırak SM ve Çırak Ticari yenilikçi uygulamalarımız arasında yer alıyor. 2023 yılında da hedefimiz, her zaman olduğu gibi sahada aktif rol alarak ihtiyaçları dinlemek ve katma değerli çözümler üreterek müşterilerimizin gücüne güç katmak olacak.”

28 bin kişi dijital liderler ile buluştu

2018 yılında başlayan Dijital Anadolu Projesi ilk iki yılında dokuz ilde üç bin KOBİ ile buluştu. Devamındaki iki yılda pandemi nedeniyle çevrim içi ortamda devam eden etkinlikleri ise 21 bin kişi takip etti. Bu yılki etkinlikler ile de 4 bin kişiye ulaşıldı. Böylece bu zamana kadar toplam 28 bin kişiye ulaşan Dijital Anadolu Projesi hem sürdürülebilir dijital dönüşüm konusunda KOBİ’lerin bakış açısının gelişmesine hem de doğru araç ve uygulamalar ile donanmaları sürecine destek oluyor.

DDM’den ücretsiz dijitalleşme karnesi ve yol haritası

Dijital Anadolu Projesi’nin yanı sıra, TÜRKONFED ve İş Bankası iş birliği, BANDWITT çözüm ortaklığında Türkiye’nin 23 şehrinden 125 firmaya dijitalleşme hizmetini ücretsiz olarak sunan Dijital Dönüşüm Merkezi’nin (DDM) web sitesi www.ddm.org.tr üzerinden sisteme kaydolan KOBİ’lere, ücretsiz olarak dijitalleşme karnesi ve yol haritası sunulmasına yeni dönemde de devam ediliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.