user
ABD’de konut kredisi faizleri düşüşte

Sıradaki içerik:

ABD’de konut kredisi faizleri düşüşte

e
sv

Japonya’da enflasyon 41 yılın zirvesinde

20 Ocak 2023 09:38
 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Japonya'da tüketici enflasyonu Aralık ayında 41 yılın zirvesine çıktı. Aralık ayında tüketici fiyatları BOJ'un yüzde 2 olan hedefini ikiye katlayarak yüzde 4 seviyesine yükseldi

Taze gıda fiyatları dışarıda bırakılarak hesaplanan çekirdek enflasyon Aralık ayında da Kasım ayında olduğu gibi yüzde 3,7 seviyesinde gerçekleşti. Bu, Aralık 1981’den bu yana görülen en hızlı yıllık artış oranı.

Taze gıda fiyatlarının yanı sıra enerji fiyatlarını da dışarıda bırakan çekirdek enflasyon da Aralık ayında Kasım ayındaki yüzde 2,8’den yüzde 3,0’a hızlandı.

Kasım ayında yıllık yüzde 13,3 artan enerji fiyatları, Aralık ayında yüzde 15,2 yükseldi.

Enflasyon BOJ’un yüzde 2 hedefini ikiye katlasa da Banka’nın ultra gevşek para politikasından çıkış yönünde bir adım atıp atmayacağı konusunda ekonomistler arasında bir görüşbirliği yok.

Dai-ichi Life Research Institute baş ekonomisti Yoshiki Shinke, “Şirketler fiyatları artırmak konusunda artık ihtiyatlı hareket etmiyorlar. Enflasyonun sonbahara kadar BOJ’un yüzde 2 hedefinin üzerinde kalmaya devam ettiğini görebiliriz. Burada anahtar ücretler. Eğer enflasyon yüzde 2 civarında kalır ve ciddi ücret artışları görülür ise, BOJ para politikasını normalleştirebilir. Eğer ücret artış hızını yetersiz görür ise mevcut politikayı koruma şansı eşit” dedi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli