DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN %
İstanbul
24°

AÇIK

KALAN SÜRE

İsrail ordusu, Gazze’de bir okulu bombaladı

İsrail ordusu, Gazze’de bir okulu bombaladı

Filistin devlet televizyonu, İsrail ordusunun Gazze kentinin güneyindeki Zeytun Mahallesi'nde yerinden edilmiş kişilerin yaşadığı bir okulu bombaladığını açıkladı. Ölü ve yaralıların olduğu bilgisi verildi.

ABONE OL
17 Kasım 2023 20:16
İsrail ordusu, Gazze’de bir okulu bombaladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne saldırıları 42. gününde artarak sürüyor.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, İsrail’in devam eden abluka ve yoğun saldırıları nedeniyle Gazze’nin dünyanın en büyük açık hava hapishanesinden en büyük açık mezarlığına dönüştüğünü söyledi.

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, İsrail’in Gazze’yi işgal etme ya da Batı Şeria’dan ayırma girişimlerini kabul etmeyeceklerini belirtti.

Filistin Kızılayı, İsrail tanklarının Gazze’nin kuzeyinde yer alan El-Ehli Baptist Hastanesi’ni kuşattığını ve ekiplerinin hareket edememesi nedeniyle bölgedeki yaralılara ulaşamadıklarını bildirdi.

İsrail güçlerinin, Gazze’nin orta ve güney kesimlerine düzenlediği hava saldırılarında ölen ve yaralananlar olduğu duyuruldu.

Gazze’deki İçişleri Bakanlığının açıklamasına göre, İsrail helikopterleri ile uçakları, Gazze’nin güneyindeki Han Yunus ve Refah kentlerinde Filistinlilerin evlerine saldırı düzenledi. Saldırılarda ölen ve yaralananlar olduğu kaydedildi.

DSÖ: Gazze’de kanser tedavisine ihtiyaç duyanların tahliye edilmesini memnuniyetle karşılıyoruz

DSÖ Sözcüsü Margaret Harris, AA muhabirinin, “Gazze’de kanser tedavisine ihtiyaç duyan 27 kişi, Türkiye’ye getirildi. Şu anda Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nde tedavi altındalar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Gazze’den, Mısır üzerinden Türkiye’ye nakledilen hastaları ziyaret etti. Türkiye’nin bu çabası hakkında ne söylemek istersiniz?” sorusunu yazılı yanıtladı.

“Kanser tedavisine ihtiyaç duyanların tahliye edilmesini memnuniyetle karşılıyoruz.” ifadesini kullanan Harris, kritik yaralı ve hastaların Refah Sınır Kapısı’ndan Mısır’a ve Mısır üzerinden de sürekli, düzenli, engelsiz ve güvenli olarak tıbbi tahliyelerinin hayati önem taşıdığını vurguladı.

Harris, “DSÖ, sağlık durumu ve güvenlik koşulları izin verdiği ölçüde, hasta ve aile üyelerinin tahliyesini kolaylaştırmaya kararlıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Hamas: İsrail Şifa Hastanesi’nde soykırım yapıyor

Hamas, “İsrail ABD’nin yaktığı yeşil ışıkla Şifa Hastanesi’nde soykırım yapıyor” başlıklı yazılı bir açıklama yayımladı.

İsrail’in, tanklar ve keskin nişancılarla Şifa Hastanesi’ni adeta askeri kışlaya çevirdiği kaydedilen açıklamada, ilaç temini için hastanenin eczanesine gidilmesine engel olduğu ve hastanede dünyanın gözü önünde soykırım yaptığı ifade edildi.

Açıklamada, İsrail’in Şifa Hastanesi’nde gerçekleştirdiği “etnik temizlikten”, kadınlara, çocuklara ve sivillere yönelik suçlarından doğrudan ABD Başkanı Joe Biden’ın sorumlu olduğu vurgulandı.

“Sözde güvenli bölge önerisi felaket reçetesi”

DSÖ Direktörü Ghebreyesus, “İsrail’in Filistinlileri sürdüğü Gazze Şeridi’nin güneyindeki sözde güvenli bölge önerisi felaket reçetesi.” dedi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Türk: İsrail’in “güvenli bölge” olarak adlandırdığı öneri savunulamaz
İsrail işgalinin sona ermesi gerektiğini, Filistinlilerin kendi devletlerine sahip olma haklarının güvence altına alınmasının elzem olduğunu belirten BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Türk, “İsrail’in ‘güvenli bölge’ olarak adlandırdığı öneri savunulamaz. Bölge ne güvenli ne de insan sayısı için uygun.” dedi.

Filistin: Gazze’de yaşanan şey intikam ruhuyla yapılan bir toplu katliamdır

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Orta Doğu turu kapsamında dünkü İsrail ziyaretinden sonra Ramallah’a geçen Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile bir araya geldi ve ortak basın açıklaması yaptı.

Gazze’de acilen ateşkes sağlanması çağrısında bulunan Iştiyye, bölgeye yardım ve ilaç ulaştırılmasının gerekliliğine vurgu yaptı.

Filistin Başbakanı, “Gazze’de yaşanan şey intikam ruhuyla yapılan bir toplu katliamdır.” dedi.

İsrail güçlerinin, Gazze’nin yanı sıra işgal altındaki Batı Şeria’da da yılın başından bu yana 421 Filistinliyi öldürdüğüne dikkati çeken Iştiyye, “Gazze’de durum trajik. Yiyecek yok, içecek yok, kan dökülmeye devam ediyor. Bizim talebimiz, uluslararası insancıl hukuka saygı gösterilmesidir.” diye konuştu.

Iştiyye, Borrell ile görüşmesinde kendisine, sorunun kaynağının İsrail’in 75 yıldır Filistin’de sürdürdüğü işgal olduğunu aktardığını kaydetti.

Gazze’deki hükümet, ölü ve yaralı sayılarını güncelleyemiyor

Gazze’deki hükümetin medya ofisinden, İsrail’in saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana günlük olarak açıklanan ölü ve yaralı sayıları ile yıkıma ilişkin diğer bilgiler dün ve bugün güncellenemedi.

Medya ofisinin Facebook sayfasından yapılan yazılı açıklamada, bölgede her gün yüzlerce kişinin öldüğü ve yaralandığı belirtilirken istatistik departmanlarının son ve kesin bilgileri toparlayamadığı ifade edildi.

Ölü ve yaralı sayısına ilişkin son bilgilerin verilemediği basın açıklamasında daha çok İsrail’in hastanelere yönelik saldırıları üzerinde duruldu.

Gazze’ye yönelik saldırıların başlamasından bu yana hastaneler ile sağlık çalışanlarının İsrail’in hedef tahtası haline geldiği kaydedilen açıklamada, 25 hastane ile 56 sağlık merkezinin hizmet dışı kaldığı ve 2,3 milyonluk Gazze nüfusunun sağlık hizmetinden mahrum edildiği vurgulandı.

İsrail’in, El-Ehli Baptist, Kudüs, Endonezya, Türk-Filistin Dostluk, Rantisi ve Nasr Çocuk hastanelerine saldırılar düzenleyerek ve baskınlar yaparak hastaları zorla hastanelerden çıkardığı ifade edildi.

Şifa Hastanesinin İsrail askerleri tarafından işgal edildiği belirtilen açıklamada, birkaç gün içinde hastanede böbrek hastası, prematüre bebekler ve yoğun bakım hastalarından 48’inin öldüğü aktarıldı.

Gazze Şeridi’ndeki iletişim hizmetlerinin (sabit, hücresel ve internet) kesilmesiyle İsrail’in hastanelere ve sivillerin yaşadığı evlere yönelik işlediği savaş suçlarını örtbas etmek istediğine işaret edilen açıklamada, hastanelere ve yardım merkezlerine tıbbi malzeme ile diğer yardım girişlerinin yapılması için Refah Sınır Kapısı’nın nihai olarak açılması çağrısı yapıldı.

İsrail: Hamas ile esir takası konusunda şu anda bir anlaşma yok

İsrail UIusal Güvenlik Konseyi Başkanı Tzachi Hanegbi, düzenlediği basın toplantısında, Gazze’de ateşkes ilan edilmesi karşılığında Hamas’ın elindeki esirlerin serbest bırakılmasına ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Çok sayıda haber görüyorum, bu aşamada müzakere sürecinin parçası olan konuların hiçbirinde anlaşma sağlanamadı.” dedi.

İsrailli yetkili, Hamas’ın “çok sayıda” esiri serbest bırakması karşılığında, yalnızca “çok sınırlı ve kısa bir ateşkesi” kabul edeceklerini söyleyerek, “Ancak o zaman ateşkesi kabul edeceğiz ve bu çok sınırlı ve kısa olacak. Çünkü ardından savaşa ilişkin hedeflerimizde ilerlemeyi devam ettireceğiz.” diye konuştu.

Esirlerin serbest bırakılmasının ancak “Hamas’ın kendisini sıkışmış ve baskı altında hissetmesi durumunda gerçekleşeceğine inandıklarını” savunan Hanegbi, “Savaşın 42. günündeyiz ve İsrail ordusuna ilerlemesini bir dakika bile durdurma emri vermedik.” ifadelerini kullandı.

Hanegbi, Gazze’de 240’a yakın rehine varken az sayıda rehine için geçici ateşkesi kabul etmeyeceklerini vurgulayarak, bu konuda “taviz vermeyeceklerini” söyledi.

İsrail hükümetine bağlı “savaş kabinesi” tarafından Gazze’de belirlenen “tüm hedeflere ulaşıldığını” iddia eden Hanegbi, “Bu sadece başlangıç.” dedi.

Hanegbi, “Hamas’ın ve Filistin İslami Cihad Hareketi’nin tüm askeri ve liderlik yetenekleri ortadan kaldırılıncaya kadar durmayacağız.” diyerek sözlerini tamamladı.

Filistin Kızılayı: İsrail tanklarının Gazze’deki El-Ehli Hastanesi’ndeki kuşatması sürüyor

Filistin Kızılayının sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, El-Ehli Baptist Hastanesi’ndeki ekiplerin kuşatma altında kaldığı belirtildi.

Tankların hastane çevresinde konuşlandığı ifade edilen açıklamada, İsrail askerlerinin yoğun silah seslerinin duyulduğu kaydedildi.

Açıklamada, tehlike altında olan hastanedeki Filistin Kızılayı ekiplerinin korunması için acil müdahale talebinde bulunuldu.

Filistinli doktor Gazze’deki savaşta bir yılda tüketilenden daha fazla kan tükettiklerini söyledi
Nasır Tıp Kompleksi Laboratuvar Bölümü Direktörü Dr. Sofiya Zurub, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail’in bölgeyi haftalardır “barbarca” bombalaması sonucu hastaneye çok sayıda yaralı geldiğini ve sürekli kan bağışına ihtiyaçları olduğunu belirtti.

Filistinli doktor, “İsrail’in saldırıları sırasında tüketilen kan miktarı yaklaşık 2 bin 500 üniteydi ve bu miktar normal günlerde bir yıl boyunca tüketilmedi, dolayısıyla sürekli kan bağışına ihtiyacımız var.” dedi.

Bağış için yeterli kan torbası stoğu olmamasından büyük endişe duyduklarını ifade eden Zurub, ayrıca yakıt bulunamaması sonucu elektrik kesintisi yaşanması durumunda mevcut tüm kan ünitelerini yok etmek zorunda kalmaktan korktuklarını dile getirdi.

Zurub, “Yakıtın bitmesi nedeniyle elektriklerin tamamen kesilmesi durumunda, eksi 80 derecede saklanan yaklaşık 3 bin ünite donmuş plazmanın yanı sıra yaklaşık 500 ünite kanı da imha edeceğiz.” dedi.

Doktor Zurub, yerinden edilenlerin barındığı okullara gittiklerinde ya da sosyal medya üzerinden kan ünitesi talebinde bulunduklarında gençlerin kan bağışına büyük ilgi gösterdiğini söyledi.

Şifa Hastanesi’nde 7 binden fazla kişi ölümle karşı karşıya

Gazze’deki hükûmet, İsrail’in kuşattığı Şifa Hastanesi’nde 7 binden fazla yerinden edilmiş kişi, hasta ve sağlık personelinin su ve yiyecek eksikliği nedeniyle ölümle karşı karşıya olduğunu duyurdu.

Hükûmete bağlı medya ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Şifa Hastanesi’nde su, yiyecek veya çocuklar için sütün bulunmadığı aktarılırken “650 hasta ve yerinden edilmiş yaklaşık 7 bin kişinin barındığı Şifa Hastanesi’nde su veya yiyecek yok.” ifadesi kullanıldı.

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Batı Kudüs’te 1 İsrail askerinin öldüğü, 4 kişinin yaralandığı İsrail kontrol noktasına düzenlenen silahlı saldırıyı üstlendi.

El-Kassam Tugayları, Gazze’deki çatışma noktalarında 21 İsrail askeri aracının tamamen veya kısmen imha edildiğini, kuzeydeki Beyt Hanun’da ise İsrail kuvvetlerinin saklandığı bir binanın yıkıldığını duyurdu.

BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Gazze Direktörü Thomas White, X sosyal medya platformundan “Gazze Şeridi’nin güneyindeki 3 şehirde, 76 su kuyusu, 2 ana içme suyu tesisi ve 15 kanalizasyon pompa istasyonunun faaliyeti durdu. Yakıt bittiği için yaşanan bu durum yüz binlerce kişiyi etkiliyor.” paylaşımında bulundu.

BM, İsrail’in BM Güvenlik Konseyinde (BMGK) kabul edilen ve Gazze’de çatışmalara acil ve uzatılmış ara talep edilen kararı “gerçeklerden kopuk” olarak nitelendirmesini üzüntüyle karşıladığını bildirdi.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, direniş güçlerinin, uzun soluklu bir savaşa hazır olduğunu ve verdiği mücadeleyle de stratejik dönüşümlere kapı açtığını söyledi.

İsrail ordusu, Gazze’nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampı’nda bir sivil yerleşim alanını bombaladı.

İsrail’in, karadan ve havadan yoğun saldırılar düzenlemesine ve halka güneye gitmeleri konusunda sürekli çağrı yapmasına rağmen, 807 bin kişinin halen Gazze ve Kuzey Gazze vilayetlerinde yaşadığı belirtildi.

Güney Afrika, Bolivya, Bangladeş, Komorlar Devleti ve Cibuti, İsrail’in Gazze’ye saldırılarının soruşturulması için başvuruda bulundu
Uluslararası Ceza Mahkemesi, İsrail’in Gazze’ye saldırılarının soruşturulması için Güney Afrika, Bolivya, Bangladeş, Komorlar Devleti ve Cibuti’nin, başvuruda bulunduğunu bildirdi.

Cenin Mülteci Kampı’na saldırıda 3 Filistinli öldü

Filistin resmi haber ajansı WAFA’nın haberine göre, İsrail ordusu, Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin kenti ve mülteci kampına onlarca askeri araçla baskın düzenledi.

İsrail askerlerinin, Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin Mülteci Kampı’na düzenlediği saldırılarda, 3 Filistinli öldü, 2’si ağır 9 kişi yaralandı.

Öte yandan İsrail ordusu, Lübnan topraklarında Hizbullah’a ait “hedeflere” hava saldırısı düzenlediğini bildirdi.

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, Gazze Şeridi’nin kuzeyinde devam eden işgalin bölgenin güneyine de yayılması sinyalini verdi. Halevi, “Kuzey Gazze Şeridi’ndeki askeri sistemi ortadan kaldırmaya yaklaştık. Biz anladığımız kadarıyla diğer alanlara devam edeceğiz.” dedi.

BM Raportörü Pedro Arrojo-Agudo, yaptığı yazılı açıklamada İsrail’in Gazze Şeridi’nde suyu bir savaş aracı olarak kullanmaya son vermesi gerektiğini vurguladı.

Mescid-i Aksa çevresinde kısıtlamalarını sürdüren İsrail polisi, geçen haftalarda olduğu gibi bu hafta da cuma namazını Aksa’da kılmak isteyen Filistinlileri engelledi.

Batı Şeria’da 2 Filistinli öldürüldü, 47 Filistinli gözaltına alındı

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Batı Şeria’nın güneyinde yer alan El Halil kenti yakınlarında İsrail askerlerine ateş açtıkları iddiasıyla 2 Filistinlinin öldürüldüğünü duyurdu.

Öte yandan, İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 47 Filistinliyi gözaltına aldı.

Filistin Esirler Cemiyetinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail güçlerinin Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Filistinlilere yönelik gözaltı baskınlarını sürdürdüğü belirtilirken Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 7 Ekim’den bu yana gözaltına alınan Filistinlilerin sayısının 2 bin 800’e ulaştığı kaydedildi.

Bununla birlikte, Filistin İstatistik Merkezinin internet sitesinde yayımlanan açıklamada, İsrail ordusunun yoğun saldırılarına maruz kalan Gazze ve Kuzey Gazze kentlerinde hala evlerini terk etmemiş 807 bin Filistinlinin bulunduğu belirtildi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Jeremy Laurence, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki işgalini güneye doğru genişletmesinin “büyük riskler “barındırdığını ve sivillerin korunmasının birinci öncelik olduğunu bildirerek “Şu anda tek çözüm savaşın durmasıdır.” dedi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.