user
Altın 2,5 yılın en düşük seviyesine yaklaştı

Sıradaki içerik:

Altın 2,5 yılın en düşük seviyesine yaklaştı

e
sv

Global Menkul manipülatörlere mi satılıyor?

26 Eylül 2022 05:32

EKONOMİ MANŞET/ÖZEL HABER 

Evet, yanlış duymadınız, bir zamanların büyük aracı kurumlarından biri olan Global Menkul el değiştirmek üzere… Borsa çevrelerinde konuşulanlara bakılırsa Mehmet Kutman’ın sahibi olduğu ve büyük aracı kurumlarından biri olan Global Menkul Değerler satışı için pazarlıklar başladı. İşin ilginç tarafı ise Mehmet Kutman’ın aracı kurumunu satmak için manipülatörlerle masaya oturması. Bu durum borsa çevrelerinde kuzunun kurda emaneti gibi yorumlanıyor. Sermaye Piyasası Kurulunun onaylamayacağı konuşuluyor. Manipülatörlerin 1-2 ay önce el sıkıştığı ve satış fiyatının yaklaşık 500 milyon TL olduğu ve bir bölümünün açıktan ödeneceği konuşuluyor.  Ayrıca manipülatörlerin 1-2 ay önce hisse alıp insaider trading yaptıkları konuşuluyor.

Bilindiği gibi borsa piyasalarında işlem yapan üç dört manipülatör, kamu bankaları hisselerinde yaptıkları kaldıraçlı işlemlerle hem küçük yatırımcıların hem de işlem yaptıkları aracı kurumların yüksek miktarda zarar etmelerine neden olmuştu.  Borsada yaşanan bu işlemler günlerce piyasada konuşulmuştu.

Borsa da manipülatörlerin verdiği zararlar konuşulduğu bir süreçte borsa piyasalarının kurdu olarak bilinen Mehmet Kutman’ın sahibi olduğu aracı kurumu satmak için borsa manipülatörleriyle masaya oturmasının etkileri de bir süre daha konuşulacak gibi.

Manipülatörler krizi

Malum, Türkiye sermaye piyasaları iki hafta önce ilk kez vadeli işlemler kriziyle karşı karşıya kaldı. Vadeli işlemler ve opsiyon borsasında bankacılık hisseleri üzerinde yapılan yüksek hacimli kaldıraçlı işlemlerle spot piyasadaki hisselerin fiyatını oynatan yatırımcılar tavan tavan günlerinin ardından 12 Eylül’deki zirvesinden bu yana düşüşle yüz yüze. Yüksek kaldıraçlar sonrasında sert hisse hareketleri nedeniyle yaşanan teminat tamamlama çağrıları yatırımcıların yanı sıra aracı kurumları da zor durumda bıraktı. Manipülatörlerin sebep olduğu bu işlemlerin etkisi geçmeden şimdi de aracı kurum alacaklarına dair haberler ortalığı karıştırmaya yani bir tartışmanın fitilini ateşlemeye yetti.

Global Menkul Değerler haberimiz üzerine bir açıklama yaptı, işte o açıklama: 

Global Menkul Değerler’den kamuoyuna duyuru

Bazı internet sitelerinde Global Menkul Değerler’in satışına ilişkin anlaşma sağlandığına dair asılsız haberler üzerine şirketimiz tarafından açıklama yapılması zorunluluğu doğmuştur.

 

Dünyada kendi sektöründe lider tek Türk şirketini yaratan bir Grubun ilk adımı olarak 1990 yılında kurulan Global Menkul Değerler’in satışı söz konusu değildir ve olmayacaktır. Çıkan haberlerin aksine Global Menkul Değerler’in satışına yönelik bir düşünce yoktur.

 

Türkiye’de bir çok ilke imza atan, sermaye piyasalarının gelişimine katkıda bulunan bir şirket olan Global Menkul Değerler, Türkiye sermaye piyasalarının gelişmesi için öncülük etmeye devam edecektir. Amacımız tasarruf sahiplerinin yatırımlarını doğru yönlendirmelerine yardım etmek ve ülke ekonomisi için katma değer yaratmaktır. Bu amaçla borsaya açılan şirketlerin birçoğunun halka arzında yer alarak, ülke ekonomisine önemli büyüklükte kaynak yaratmış olmanın gururunu yaşamaktayız.

 

Ayrıca haberlerde geçen ‘satış için manipülatörler ile görüşüldüğüne’ dair ifadeler de şirketimiz ve grubumuz için kabul edilemez bir iftiradır. 

 

Global Yatırım Holding’in temel taşı olan Global Menkul Değerler gurubun en önemli şirketlerinden biri olarak kalmaya devam edecektir.

 

Şirketimizle ilgili yapılan gerçekle bağdaşmayan haberlerle ilgili gerekli kanuni bütün haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna duyururuz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli