DOLAR 28,9355 0.04%
EURO 31,2720 -0.06%
ALTIN 1.888,870,13
BITCOIN %
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

KALAN SÜRE

FEPS’in zirvesinde 8 yıl Türkiye’yi temsil etti

FEPS’in zirvesinde 8 yıl Türkiye’yi temsil etti

ABONE OL
25 Ekim 2022 14:42
FEPS’in zirvesinde 8 yıl Türkiye’yi temsil etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk bilim insanı Prof. Dr. Bayram Yılmaz, 2013 yılında seçildiği Avrupa Tıbbi Fizyoloji Federasyonu FEPS’in Genel Sekreterlik görevini 2014-2018 yılları arasında yaptı. Yoğun ve başarılı bu dönemin ardından, 2018 yılında FEPS genel konseyinde Genel Sekreterlik görevine oy birliğiyle tekrar seçildi. FEPS tüzüğüne göre en fazla iki dönem seçilebilen bu görevde en uzun süre görev yapan Avrupa biliminin tepe yöneticilerinden biri oldu. 15-18 Eylül 2022 tarihleri arasında Kopenhag’da düzenlenen Europhysiology 2022 kongresi sonunda görevini Viyana Tıp Üniversitesi’nden Prof. Dr. Margarethe Geiger’e devretti. 

Avrupa bilimine Türkiye’nin katkıları sürecek

Konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Bayram Yılmaz, “Avrupa biliminin en önemli kuruluşu olan FEPS’de kuluşundan bu yana yönetime seçilen ilk Türk bilim insanı olmak gurur vericiydi. Özellikle Türkiye’de fizyolojik bilimler alanında çalışan araştırmacılara önemli bir uluslararası platforma açılma ve imkanlarından yararlanma fırsatı oldu. Türk bilim insanlarının araştırmalarını FEPS kongrelerinde sempozyum, konferans ve panel formatında sunmaları ve uluslararası vitrine çıkmalarına imkan sağlandı. Çok sayıda genç Türk araştırmacıya FEPS seyahat ödülünün verilmesi sağlandı. Bu destekler yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin uluslararası platformlarda kongrelere katılmaları ve üst düzey bilim insanlarının çalışmalarını yakından görmeleri, tanışmaları ve onlarla ortak projelerde yer almaları bakımından büyük yarar sağladı. FEPS olarak 2022 yılında başlattığımız “FEPS Fellowship” adlı bilimsel araştırma – mobilite bursunu da ilk olarak genç bir Türk arkadaşımız kazandı. Dr. Burak Oymak şu anda doktora sonrası araştırmalarına Birmingham Üniversitesi’nde devam etmektedir. Yine FEPS’deki görevim sırasında üç Türk bilim insanı arkadaşımızın FEPS’in desteklediği Avrupa Genç Fizyoloji Sempozyumlarının düzenleme kurullarında görev almalarına imkan sağlandı” dedi. 

Prof. Dr. Bayram Yılmaz kimdir? 

Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Başkanı olan Prof. Dr. Bayram Yılmaz, aynı kurumda Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü ve Tıp Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevlerini de yapmaktadır. Prof. Dr. Bayram Yılmaz halen Türkiye Beyin Araştırmaları ve Sinirbilimleri Derneği Başkanlığı ve Avrupa Beyin Araştırmaları Konseyinde Türkiye temsilciliği görevlerini de sürdürmektedir. Ülkemizde sağlık biyoteknolojisi alanında bilimsel araştırmaların desteklenmesi ve geliştirilmesi amacıyla kurulan Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığının (TÜSEB) 2016-2019 yılları arasında kurucu Genel Sekreterliği ve bir yıl da Başkan vekilliği görevlerinde bulundu, TÜSEB’in temeli bu dönemde atıldı. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.