user
3 büyükler bilançolarını açıkladı

Sıradaki içerik:

3 büyükler bilançolarını açıkladı

e
sv

Fed faizi daha da artıracak mı?

20 Ocak 2023 07:53
 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

New York Fed Başkanı John Williams "Fed'in enflasyonu soğutmak için faizleri daha da artırmaya ihtiyacı var" dedi

ABD ekonomisine yönelik farklı fikirler beyan edilmeye başlandı. New York Fed Başkanı John Williams, Fed’in enflasyonu soğutmak için faizleri daha da artırmaya ihtiyacı olduğunu söyledi.

Williams, New York’ta Sabit Getirili Analistleri Derneği’nin etkinliğinde yaptığı konuşmada, “Enflasyon hala yüksek ve arz-talep dengesizliklerinin devam ettiği yönünde işaretler var. Para politikasının enflasyonu yüzde 2 hedefimize sürdürülebilir şekilde getirmek için yapması gereken daha çok işi olduğu açık” dedi.

“Enflasyonu aşağı getirmenin bir süre için trendin altında büyüme ve iş gücü piyasası şartlarında bir miktar gevşemeyi gerektirmesi büyük olasılık” diye konuşan Williams, “Fiyat istikrarını yeniden tesis etmek maksimum istihdam ve uzun vadede istikrarlı fiyatları için zaruri. İşimizi tamamlayana kadar rotada kalmaya devam etmemiz çok önemli” ifadelerini kullandı.

Enflasyon baskılarının yavaşlamaya başladığına dair işaretler gördüklerini belirten Williams, enflasyonun bu yıl yüzde 3’e gerilemesini beklediğini vurguladı.

ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 1 büyümesini bekleyen Williams, işsizlik oranının ise yüzde 4,5’e çıkacağını öngördü.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli