user
Sosyal medya devlerine verilen süre yarın doluyor

Sıradaki içerik:

Sosyal medya devlerine verilen süre yarın doluyor

e
sv

DSÖ Covid-19 için olası doğal afet tahvillerini değerlendirdi

18 Ocak 2021 13:02

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19 salgınıyla ilgili açıklamasında, bu süreçte geliştirilecek bir doğal afet tahvilinin gerekliliğine de değindi. WHO, bu yolla elde edilecek kaynaklarla daha hızlı hasar tazmin süreci ve etkin bir fon birikiminin mümkün olabileceğini belirtti.
WHO önderliğinde Covid-19 virüsüyle ilgili araştırmaları başlatmak veya mevcut araştırmaları hızlandırmak için kurulan ACT platformunda tekrar ele alınan tahvil taleplerine karşı sigorta ve reasürans şirketleri şimdilik sessiz. Keza uzmanların sadece başlangıç için 28 milyar dolar sermaye ihtiyacı olduğunu açıkladığı salgın tahvili için sadece ön araştırma aşamasının maliyeti 4.3 milyar dolar civarında.

Salgının sonlandırılması ve etkisinin azaltılması için çalışmalarını devam ettiren ACT ise müşterek bir çözüm etrafında ve bütün ülkelerin katılımıyla toplanılması, maliyetle birlikte faydanın da bölüşülmesi konusunda ısrarcı. Sadece Covid-19 değil, insanlığı bekleyen farklı salgın tehlikeleri için de ACT tarafından yapılan çalışmaların önemine değinen uzmanlar, şimdiden yapılacak küçük katkıların ileriki yıllarda ülkeleri milyarlarca dolarlık kayıplardan koruyacağının altını çiziyor. Sektörde 2 milyar dolar değerinde kullanıma hazır kapasite olduğu ve salgın temelli bir doğal afet tahvilinin geliştirilmesi için ilk aşama çalışmaların ivedilikle başlatılabileceği belirtiliyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar
  • erdoğan ertürk 1 sene önce
  • Tebrik ederim. Güzel bir tespit ve analiz yazısı olmuş.. sonuç ta güzel bağlanmış..