DOLAR 32,6079 0.32%
EURO 34,7808 0.24%
ALTIN 2.478,37-0,83
BITCOIN %
İstanbul
16°

PARÇALI BULUTLU

KALAN SÜRE

DASK’ta kapsam genişliyor: Tüm doğal afetler listeye girecek

DASK’ta kapsam genişliyor: Tüm doğal afetler listeye girecek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ‘Zorunlu Afet Sigortası’ açıklamalarını değerlendiren Doğan Sigorta Brokerlik CEO’su Selcen Gür, “Aslında yeni bir poliçe gelmiyor. Mevcut DASK poliçesinin kapsamı genişliyor. DASK’ın sadece deprem için değil, sel, dolu, hortum, çığ, kaya düşmesi gibi diğer doğal afetler için de teminat sağlaması için hazırlıklar yapılıyor.” dedi

ABONE OL
29 Mart 2024 10:03
DASK’ta kapsam genişliyor: Tüm doğal afetler listeye girecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in bu yılın ikinci yarısında ‘Zorunlu Afet Sigortası’nı getireceklerini ifade etmesinin ardından gözler DASK’a çevrildi. DASK poliçesinin sadece depremi ve binaları kapsıyor olması vurgulanarak, diğer doğal afetler için de teminat verilmesi gerekliliğin altı çizildi.

Sel, dolu, çığ, kaya düşmesi de listeye girecek

Bahsi geçen Zorunlu Afet Sigortası’nın yeni bir sigorta poliçesine işaret etmediğini, bazı vatandaşların bunu yanlış algıladığını belirten Doğan Sigorta Brokerlik CEO’su Selcen Gür, şu açıklamayı yaptı: ‘Aslında yeni bir poliçe gelmiyor. Mevcut DASK poliçesinin kapsamı genişliyor. DASK’ın sadece deprem için değil, sel, dolu, hortum, çığ, kaya düşmesi gibi diğer doğal afetler için de teminat sağlaması için hazırlıklar yapılıyor.’

Poliçeleri revize edin uyarısı

DASK’ın açılımının zaten ‘Doğal Afet Sigortaları Kurumu’ olduğunu kaydeden Gür, tüm doğal afetlere karşı koruma sağlayacak olan DASK poliçesinin Temmuz ayına yetiştirilmeye çalışıldığını söyledi. Halihazırdaki DASK poliçeleri için de vatandaşları uyardı:

“Mevcut DASK poliçeleri birer zeyilname ile mutlaka revize edilmeli. Enflasyon göz önüne alınarak DASK’ın teminat tutarı değiştirildi. Daha önce metrekare başına 3 bin TL olan teminat 6 bin TL’ye çıktığı için sigortalılar buna dikkat etmeli. Revize edilmeyen poliçelerde hasar anında eksik tazminat söz konusu olacağı için vadenin bitmesi beklenmeden bu değişiklik yapılmalı.”

Marmara depreminin bedeli ağır olacak

Kahramanmaraş depreminin ardından dikkatlerin beklenen Marmara depremine yoğunlaştığını belirten Selcen Gür, Kahramanmaraş depreminde DASK kapsamında 36 milyar TL ye yakın bir tazminat ödendiğini, İstanbul’da deprem olması halinde ise bu rakamın en az üç katı bir tazminat rakamı çıkacağını söyledi: “Marmara’da deprem bekleniyor olmasına rağmen sigortalılık oranımız hâlâ çok düşük. Türkiye genelinde DASK oranı, zorunlu olmasına rağmen yüzde 58’lerde. Marmara Bölgesi’nde ise yüzde 65’lerde. Konut sigortalarında ise durum daha vahim. Her 4 konutun sadece 1’i sigortalı. Oysa DASK’ın üst limiti konutta yaşanacak hasarların tamamını karşılamaya yeterli değil. Bu sebeple DASK poliçesine ek olarak mutlaka konut poliçesi de yaptırılmalı.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.