user
MTV ödemeleri için büyük zam kapıda

Sıradaki içerik:

MTV ödemeleri için büyük zam kapıda

e
sv

Çalışma Bakanı’ndan asgari ücret açıklaması

06 Aralık 2022 17:19
 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, "Biz asgari ücreti artırdığımız zaman reel ücretler de yeniden ayarlanıyor. Ortalamayı yukarıya taşıyan bir asgari ücret politikası izliyoruz" dedi. TİSK Başkanı Akkol ise, "Asgari ücret taban ücrettir. Makul olması gerekir" diye konuştu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücrete ilişkin yeni açıklamalarda bulundu.

Asgari ücretli çalışan oranının yüzde 37 düzeyinde olduğunu belirten Bilgin, “Biz asgari ücreti artırdığımız zaman, reel ücretler de yeniden ayarlanıyor. Dolayısıyla ortalamayı yukarıya doğru taşıyan bir asgari ücret politikasını izlediğimizi belirtmek isterim” diye konuştu.

‘ASGARİ ÜCRET TEMEL ÜCRET OLDU’ ELEŞTİRİLERİNE YANIT

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla ATO Congresium’da düzenlenen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) 28. Olağan Genel Kurulu’nda konuştu.

Asgari ücretin Türkiye’deki temel ücret olduğuna yönelik eleştirilere yanıt veren Bilgin, şöyle dedi:

“Sayın Cumhurbaşkanı’mızın öncülüğünde geçen yıl uyguladığımız asgari ücret politikası fevkalade önemlidir. ‘Asgari ücret temel ücret oldu’ diye bir eleştiri var. Bu bilgisizliğe dayanan bir eleştiri.

Biz asgari ücreti artırdığımız zaman, reel ücretler de yeniden ayarlanıyor. Dolayısıyla ortalamayı yukarıya doğru taşıyan bir asgari ücret politikasını izlediğimizi belirtmek isterim.”

‘ÖZGÜR SENDİKACILIK’ VURGUSU

İşçi ve işverenler arasındaki işbirliğinin Türkiye’nin demokratikleşmesiyle paralel seyreden bir durum olduğuna işaret eden Bilgin, Türkiye demokratikleştikçe özgür sendikacılık, özgür sendikal mücadelesi, emek mücadelesi, işçi ve işveren arasındaki barışın gerçek temelleri üzerine kurulabileceğini vurguladı.

Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde başkanlık sisteminin tarihi bir adım olduğunu bu açıdan bakıldığında görülebileceğini dile getiren Bilgin, “Artık Türkiye’yi tehdit eden hiçbir vesayet unsuru kalmamıştır. Türkiye’nin başarması gereken şey, dışardan gelen saldırılara karşı milli birliği güçlendirerek, sendikalarımız, çalışanlarımız ve işverenlerimizle toplumsal ve sosyal barışı inşa ederek geleceğe yürümektir” diye konuştu.

TİSK: ASGARİ ÜCRET TABAN ÜCRETTİR, MAKUL OLMALI

Öte yandan, aynı toplantıda konuşan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol da asgari ücrete ilişkin açıklamalar yaptı.

“Asgari ücret taban ücrettir. Makul olması gerekir” diyen Akkol, “İmkanı ve gücü olan işverenlerimizi, bunun üzerinde ücretler vermeye de teşvik ediyoruz” diye konuştu.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli