user
Pınar Su’da açığa satış ve kredili işlem yasağı

Sıradaki içerik:

Pınar Su’da açığa satış ve kredili işlem yasağı

e
sv

Bakan Nebati’den sigortacılara müjdeli haber

25 Ocak 2023 09:26
 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İzmir İş Dünyası Buluşması’nda yaptığı konuşmada, sigorta şirketlerinin de bir süredir beklediği müjdeli haberi verdi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den sigortacılara müjdeli haber geldi. Hasar onarımında eşdeğer yedek parça ve yeniden kullanılabilir yedek parçalar sigorta sektöründe kullanılabilecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İzmir İş Dünyası Buluşması’nda yaptığı konuşmada, sigorta şirketlerinin de bir süredir beklediği müjdeli haberi verdi. Nebati, “Eşdeğer yedek parça ve yeniden kullanılabilir parçaların sigorta sektöründe kullanılabilmesinin de yolunu açıyoruz” dedi.

2021 yılının sonlarında trafik sigortasının genel şartlarında değişikliğe gidilmişti. Bu kapsamda da hasar onarımında sadece orijinal yedek parça kullanımına izin verilmişti. Bu durum da hasarları artırdığı ve yedek parçada dışa bağımlılığı tetiklediği gerekçeleriyle sigorta şirketlerinin eleştirilerine neden olmuştu.

2021’DE DÜZENLEME YAPILMIŞTI

Hasarlı araçların onarımında tüketiciler ile sigorta şirketleri arasında orijinal yedek parça, eşdeğer yedek parça tartışması yıllardır süregeldi. 2021’in sonunda trafik sigortası genel şartlarında yapılan değişiklikle yılların tartışmasına son nokta kondu. Düzenleme ile hasar gören araçlarda orijinal yedek parça kullanılması şartı getirildi. Ancak, araç sahibinin onayı alınmak suretiyle ya da hasar gören parçanın orijinalinin olmaması durumunda; eşdeğer veya yeniden kullanılabilir parça ile değiştirilebilmesine imkan tanındı. Hasar gören parçanın orijinal parça ile değiştirilmesi durumunda da araçta oluşacak değer artışının sigorta şirketlerinin ödeyeceği tazminattan düşülemeyeceği hükme bağlandı.

NUREDDİN NEBATİ AÇIKLADI

2022 başından bu yana bu düzenleme sigorta şirketlerinin eleştirisine neden oldu. Öyle ki, trafik sigortasındaki zararın nedenlerinin başında da orijinal eşdeğer parça kullanımı geldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yaptığı açıklama ile sigorta şirketlerini bu konuda rahatlattı. Nebati, açıklamasında, “Eşdeğer yedek parça ve yeniden kullanılabilir parçaların sigorta sektöründe kullanılabilmesinin yolunu açıyoruz” dedi.

Böylece hasarlı araçlarından onarımında bundan sonra sigorta şirketleri eşdeğer yedek parça ve yeniden kullanılabilir yedek parça kullanabilecek.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli