user
Erdoğan: Seçim kararımızı 10 Mart’ta açıklayacağız

Sıradaki içerik:

Erdoğan: Seçim kararımızı 10 Mart’ta açıklayacağız

e
sv

AMB yetkilisinden ‘şahin’ söylem

23 Ocak 2023 15:12
 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Euro Bölgesi enflasyonunun rekor yüksek seviyelerden gerilemesi AMB üyeleri arasındaki fikir ayrılıklarını da artırdı

Bazı Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkilileri enflasyondaki gerilemenin faiz artışında da yavaşlamayı gerektireceğini belirtirken AMB Yönetim Konseyi Üyesi Kazimir 50 baz puanla yola devam edilmesi gerektiğini belirtti.
AMB Yönetim Konseyi Üyesi Peter Kazimir son dönemde banka yetkililerinin güvercin söylemlerine karşı şahin açıklama yaptı. Kazimir gelecek toplantılarda 50’şer baz puanlık faiz artışının devam etmesi gerektiğini bildirdi.

Slovakya Merkez Bankası Başkanı da olan Kazimir artış döngüsünün yaz aylarında tamamlanması gerektiğini savundu. Kazimir “ancak şu anda artış hızını yavaşlatmak için bir neden yok” şeklinde konuştu.

Euro Bölgesi’nde enflasyonun tek haneye inmesi ve enerji maliyetlerindeki düşüşle beraber bazı yetkililer daha düşük faiz artışı yapılması gerektiğini dile getiriyor.

Son olarak Yunanistan’ın güvercin MB Başkanı Yannis Stournaras faiz artışlarının kademeli olması gerektiğini söyledi.

“Enflasyon, resesyon olmadan hedefe inecek”

Yine bugün konuşan Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi ve Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, bankanın resesyona neden olmadan enflasyonu hedefe indirmeyi başaracağını söyledi.

Econostream’de yer alan habere göre Nagel enflasyonun birçok kişinin endişe ettiği şekilde kontrol altına alınmayacağını, Euro Bölgesi’nde resesyon olmayacağını söyledi.

Nagel ekonomik büyüme için fiyat istikrarının en büyük önkoşul olduğunu da dile getirdi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli