DOLAR 28,8896 0%
EURO 31,2712 0.02%
ALTIN 1.875,770,07
BITCOIN %
İstanbul
12°

KAPALI

KALAN SÜRE

Almanya’nın yeni nitelikli iş gücü göçü kanunu yürürlüğe girdi

Almanya’nın yeni nitelikli iş gücü göçü kanunu yürürlüğe girdi

Almanya'ya iş gücü göçünü kolaylaştırması hedeflenen yasa kurallara girdi.

ABONE OL
20 Kasım 2023 17:20
Almanya’nın yeni nitelikli iş gücü göçü kanunu yürürlüğe girdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Alman işverenler, Alman ekonomisini ayakta tutmak için yüz binlerce nitelikli iş gücüne ihtiyaç duyuyor. Almanya’da bilişimden hasta bakımına, haberlerden lojistik, birçok alanda çalışan eksikliği bulunuyor. Yaz aylarında üzerinde mutabık kalınan, “Kalifiye İş Gücü Göçünü Geliştirme Programı” isimli yeni yasa artık hayatta geçirilme aşamasında. Söz konusu yasa ile Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan üçüncü devlet vatandaşı olan nitelikli iş gücü Almanya’ya göçün arttırılmasının kolaylaştırılması hedefleniyor. Yeni kurallar, devlet kurumlarının işlerini değiştirmek yerine üç aşamada olacak. DW Türkçe’de yer alan habere göre, söz konusu kurallar ayrıntılı olarak Federal Hükümet’in resmi sayfasında Almanca, İngilizce, İspanyolca ve Fransızca olarak paylaşıldı.

MAVİ KART UYGULAMASI

Artık üçüncü sırada olan nitelikli iş gücü, bir Alman veya AB vatandaşı olmayı sağlayan söz konusu şartları sağlayan Almanya’ya göç edebiliyor. Şu ana kadar geçerli olan uygulama kapsamında, bir kişinin Almanya’ya göç edebilmesi için sahip olduğu niteliklere bir Alman veya AB vatandaşının sahip olmasının kanıtlanması gerekiyordu. Ayrıca artık göçte Almanca dil belgesi da aranmıyor. Maaş sınırı, nitelikli iş gücü özellikle eksik olduğu mesleklerde 40 bin euro, diğer mesleklerde ise 44 bin euro indiriliyor.

Şu ana kadar matematik, bilişim teknolojileri, doğa bilimleri, tıp ve mühendisliğin dahil olduğu, iş gücünün özellikle eksik olduğu meslekler grubu da genişletiliyor. Artık bu grup eğitim ve bakım alanları da dahil. Bilişim teknolojileri alanında uzman olan nitelikli iş gücü ise yüksek yapabilme diploması olmadan AB’nin Mavi Kart’ını alabilmeleri mümkün olacak. Bu durumda yalnızca en az üç yıllık iş deneyiminin kanıtlanması şartı aranacaktır.

KALMA İZNİ VE DAHA FAZLA ESNEKLİK

Nitelikli iş gücü olarak profesyonel ve akademik eğitim konusunda şart koşulan tüm önkoşulları sağlayan kişiler, oturma iznine başvuru hakkına sahip olacak. Bugüne kadar geçerli olan uygulama kapsamında, bu bir hak değildi ve dış temsilcilikler ve yabancılar bürolarında çalışan memurların kişisel kanaatlerine bağlıydı.

Öte yandan yalnızca eğitim alanında çalışma sonrasında artık yok. Örneğin makine teknisyenliği okumuş bir kişi, lojistik alanında da çalışabilecek. Bu uygulamanın tek istisnası, tıp, hukuk ve eğitim olacak. Profesyonel araçların çalışması için gereken Federal İş Ajansı izninin çıkması da kolaylaştırılıyor. Önceliği olan Alman-AB vatandaşının tespiti ve dil bilme seçimi kaldırılıyor.

Tüm bu değişiklikler 18 Kasım’dan itibaren geçerli olacak.

İŞ DENEYİMİYLE GÖÇ

Almanya’da büyük bir bürokratik engel olan, edinilen diplomaların becerisi sorunu, iş deneyimine sahip nitelikli iş gücü için ortadan kalkmış olacak. Geldiği ülkelerde devlet tarafından geçişli bir meslek öğrenmiş ve iki yıl iş deneyimi edinmiş kişiler, Almanya’nın iş gücü olarak göç edebilecek. Tıp, hukuk ve eğitim bu alanda istisna teşkil edecek. Bilişim teknolojileri uzmanlarında ise diploma seçimi aranmayacak.

TANIMA ORTAKLIĞI

Almanya’da akademik eğitimin kredisi için başvuruda bulunan kişiler, bu süreçte küresel olarak üç ülkede kalabilecek. Ayrıca başvuru sahipleri haftada 20 saate kadar çalışabilecek. Söz konusu çalışma izni, üniversite kurumları ve bilgiler öğrenen kişiler için de geçerli olacak.

Alman işveren ve üçüncü sınıftan gelen başvuru sahibi, “tanıma ortaklığı” adı verilen bir anlaşma da yapabilecektir. Bu, işverenin istediği ve kabul ettiği takdirde diplomasının tanınma süreci devam ederken yabancı nitelikli iş gücü Almanya’ya varılabileceği anlamına geliyor. Söz konusu kişi Almanya’da oturma izni de üç yıla kadar uzatılabilir. Bunun ön koşulları, en az iki yıl iş deneyimi ve en az A2 düzeyinde Almanca bilgisi.

AİLE BİRLEŞİMİ

Almanya’ya göçen kişinin eşi ve reşit olmayan çocukları, söz konusu kişinin yalnızca masraflarını karşılayacağını kanıtlayabildiğinin süreceği mümkün olabilir. Ayrıca ailenin kalabileceği, yeterli büyüklükte bir ikamet yerinde de zorunlu kılınıyordu. Buna ek olarak Almanya’ya gelen kişi, eşinin çalışma izinlerini Mart 2024’ten itibaren ayrıştırırsa, Almanya’ya getirebilecektir.

İŞ ARAMAK İÇİN FIRSAT KARTI

Sürecin üçüncü ve son aşaması ise bir grup kuralına göre, 1 Haziran 2024 tarihinde gerçekleşecek.

Haziran aylarında ilk kez, puan sistemi tabanlı bir fırsat kartı uygulaması konulacak. Bu kartla birlikte, nitelikli iş gücü, iş aramak üzere 1 yıl boyunca Almanya’ya çıkıyor. Bu kartı almak için hayat masraflarını karşılayabileceklerini kanıtlamaları gerekecektir. Gelen kişinin diplomasının eşdeğer olduğunu kanıtlayabilenler, söz konusu kartı herhangi bir önkoşul olmaksızın alabileceklerdir. Diğer kişilerin ise bir yüksek tasarruf diploması veya en az iki yıllık mesleki eğitim belgesinin yanı A1 düzeyinde Almanca veya B2 düzeyinde İngilizce bilgilerini kanıtlamaları gerekecek.

Fırsat kartını alan kişiler, haftada 20 saate kadar çalışabilecek ve deneme amaçlı çalışmalar da mümkün olacak. Fırsat kartı, bir iş sözleşmesinin söz konusu olduğu takdirde iki yılda bir uzatılabileceği kadar uzatılabilir.

BATI BALKAN UYGULAMASI

Haziran’da uygulamaya konacak kurallardan biri de Blakan ülkelerinden gelen kişilerin topluca. Arnavutluk, Bosna-Hersek, Kosova, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Sırbistan vatandaşı olan kalifiye iş gücü, sınırsız bir çalışma hakkına sahip olacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.