DOLAR 32,1841 0.15%
EURO 35,0461 0.17%
ALTIN 2.425,38-0,15
BITCOIN %
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

KALAN SÜRE

ABD’deki büyük otomobil grevi ekonomiyi tehdit ediyor

ABD’deki büyük otomobil grevi ekonomiyi tehdit ediyor

İşçilerin 3 büyük otomobil şirketinde başlattığı grev 10 gün sürerse halinde 5 milyar doları aşan ekonomik kayıplara neden olabilir. Uzmanlara göre, eylül ortasından ekim sonuna kadar greve olursa büyüme rakamları olumsuz etkilenebilir

ABONE OL
17 Eylül 2023 01:43
ABD’deki büyük otomobil grevi ekonomiyi tehdit ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD’de Birleşik Otomotiv İşçileri Sendikası (UAW) üyesi 12 bin işçinin yeni sözleşme üzerinde anlaşmaya varılamaması nedeniyle greve gitmesi, tedarik sorunları ve fiyat artışları yoluyla ekonomik kayıplara neden olabilir.

UAW’nin General Motors, Ford Motor ve Stellantis ile yaklaşık 150 bin işçinin yeni sözleşmesine yönelik görüşmelerinden mevcut sözleşmenin bitiş tarihi olan 14 Eylül itibarıyla anlaşma çıkmaması sonrasında 12 bin işçi greve gitme kararı aldı.

Böylece, sendikanın 88 yıllık tarihinde ilk defa 3 otomobil fabrikasının işçileri birlikte greve gitti. Grev kararının ardından sendika üyesi işçiler, General Motors’un Missouri’deki montaj fabrikasında, Michigan’daki Ford fabrikasında ve Ohio’daki Stellantis’in Jeep fabrikasında iş bıraktı.

EKONOMİYİ ZORLAYABİLİR

Otomobil işçilerinin grevinin uzun sürmesi halinde pandemiye bağlı tedarik zinciri kesintileri nedeniyle halihazırda düşük olan araç stoklarının daha da düşmesi ve dolayısıyla otomobil fiyatları üzerinde baskı oluşması bekleniyor. Bu durumun halihazırda yüksek enflasyondan zarar gören ekonomiyi daha da zorlayabileceğini belirtiliyor.

Grevinin tek başına bir resesyonu tetiklemesi pek mümkün görünmese de ABD ekonomisini yavaşlatabileceği, istihdam kayıplarını tetikleyebileceği belirtiliyor.

Sendikanın talep ettiği ücret artışları ve sosyal hakların kabul edilmesi durumunda ise otomobil üreticilerine milyarlarca dolarlık ek maliyet oluşacağı öngörülüyor.

Sendika otomobil üreticilerinden 4 yıllık sürede yüzde 36’lık ücret artışı talep ediyor. Bunun karşısında General Motors ve Ford yüzde 20’lik ücret zammı önerirken Stellantis’in teklifi ise yüzde 17,5 düzeyinde.

5 MİLYAR DOLARI AŞACAK

Danışmanlık firması Anderson Economic Group’un (AEG), UAW işçilerinin, imalatçıların ve genel olarak otomotiv endüstrisinin uğrayacağı potansiyel kayıplara yönelik hesaplamalarına göre, yaklaşık 150 bin UAW üyesinin 3 otomobil üreticisinde yapacağı grevin 10 gün sürmesi halinde toplam 5 milyar dolardan fazla ekonomik kayba yol açabileceği tahmin ediliyor.

Grevin 10 gün sürmesinin toplam 859 milyon dolarlık ücret kaybına ve 989 milyon dolarlık üretici kaybına neden olacağı öngörülüyor.

Ancak mevcut stokların 2019’daki seviyesinin yaklaşık 5’te 1’i civarında olduğu göz önüne alındığında, bu koşullardaki grevin muhtemelen bayileri ve müşterileri çok daha erken etkilemesi bekleniyor.

ABD’nin çelik talebinin 4’te 1’inin otomobil kaynaklı olması nedeniyle, söz konusu grev çelik sektörünü de yakından ilgilendiriyor.

Moody’s Analytics Başekonomisti Mark Zandi, otomobil işçilerinin grevinin uzun sürmesi halinde ABD ekonomisinin ekonomik büyümesini olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Zandi, “UAW 3 yerli araç üreticisinin tamamına karşı eylül ortasından ekim sonuna kadar greve giderse, bu 4’üncü çeyrekte reel GSYH büyümesini yıllıklandırılmış olarak tahminen yüzde 0,2 oranında azaltacaktır” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.