Yatırımcılar altın almalı mı satmalı mı?

Ekonomideki dalgalanma devam ederken altın piyasasındaki yükseliş sürüyor. Önemli uzmanlardan altın konusunda yatırımcılara ciddi uyarılar geliyor

Yatırımcılar altın almalı mı satmalı mı?

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın piyasasındaki gidişata dair son duruma açıklık getirdi.

Memiş, "Bugüne kadar altın için hep ‘alın' tavsiyemiz oldu. Gidişat belli. Sürekli yukarı yönlü hamlelerini devam ettiren bir kur ve altın var karşımızda. Dolar nereye, gram altın oraya” dedi.

'Altın almalı mı, satmalı mı?' sorusuna cevap arayan yatırımcılara seslenen İslam Memiş, şu şekilde konuştu:

“Şu anda dövizin ya da diğer yatırım araçlarının alınabilir olduğunu düşünmüyorum. Eğer vatandaşlar kendilerine biraz daha vakit tanıyabilirlerse, o puslu havanın dağılmasını bekleyebilirlerse isabetli bir karar vermiş olabilirler. Korku ve panikle işlem yapanlar geçen yıl da bu senaryoyu gördü. Her zaman zarar ederler. Muhtemel bu 13 TL seviyesi üzerinde döviz alanlar, 750 lira seviyesinin üzerinde gram altın alanlar bence bir kez daha düşünmeli. Dediğim gibi her şeyin tedbiri mutlaka alınmıştır. Bir şeyler muhakkak yavaş yavaş rayına oturacaktır. Çok karamsar olmamak gerekiyor” şeklinde konuştu.

GRAM ALTIN ZORLUYOR

Gram altın fiyatlardaki yatay hareketlere rağmen yurt içinde dolar/TL’nin yüksek seyretmesiyle rekor kırdı. Gram altın 793 lira olan rekorunu 795 liranın üzerine taşırken çeyrek altın 1300 liraya çıktı. Ayrıca tam altın ise 5 bin lira barajını da yıktı. Tam altının satış fiyatı sabah 09.15 itibariyle 5 bin 162 liraya yükseldi.

“Haberde yer alan yorumlar ve analizler ekonomistin kendi düşünceleridir. Asla yatırım tavsiyesi içermez” Milli Gazete