DOLAR 28,9919 0.23%
EURO 31,2252 -0.16%
ALTIN 1.866,38-1,07
BITCOIN %
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

KALAN SÜRE

“Yaşanan kriz ana hedefleri değiştirmeyecek”

“Yaşanan kriz ana hedefleri değiştirmeyecek”

ABONE OL
9 Aralık 2022 16:35
“Yaşanan kriz ana hedefleri değiştirmeyecek”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Elektrik 4.0’ın bu haftaki konuğu EnerjiSa Enerji CEO’su Murat Pınar oldu.

Sürdürülebilirlik deyince ilk başta iklimin akla geldiğini belirten Pınar “Bunun altında ise karbonsuzlaşma prensibi var. Bu karbonsuzlaşma hikayesinin yüzde 80’inin nedeni enerji sektörü; o yüzden çözümlerin çoğunu enerji sektöründen beklemek çok da yanlış olmaz” dedi.

Pınar “Dünyada 800 milyon ile 1 milyar arasında kişinin elektriğe erişimi yok. Bir o kadar da suya erişim yok. Hava, su, toprak ve enerji hayatın sürdürülebilirliği için olmazsa olmazlar. Bunların hepsi de birbiri ile ilintili. Yaşanan kriz ana hedefleri değiştirmeyecek. Önümüzdeki dönemde Türkiye’deki ana dinamiklerden bir tanesi enerji verimliliği olacak. Öte yandan Türkiye nüfus bazında da, bağlantı sayısı bazında da, kapasite bazında da Batı ülkelerine göre sürekli büyüyen bir ülke. Yani kabaca büyümelerimize baktığımızda enerji talebindeki büyümeye çok eşdeğer bir eğriye sahip. Bir diğer konu da şehirleşme. Dünyada Batılı ülkelerde yüzde 95’lere varan oranda şehirlerde yaşanırken Türkiye’de ise bu oran yüzde 79-80’ler civarında; yani hala gidilecek yol var. Yenilenebilir enerji hikayesine baktığımızda ise, Türkiye’nin şu anda kurulu kapasitesinin yüzde 51’i yenilenebilir enerji. Yenilenebilir kaynaklara erişim ve onların kullanılabilirliği açısından baktığımızda Avrupa’da 5. dünyada ise 12. sıradayız. Bu trendin de önümüzdeki 10 yıl boyunca devam edeceğini düşünüyoruz. Son 5 yılda 185-200 milyar dolar civarında enerji ithalatımız var. İhracatımızın yüzde 50’si Avrupa’ya” şeklinde konuştu.

EnerjiSA’nın ‘Enerjimi Koruyorum’ projesinden de bahseden Pınar “12 yıldır Türkiye’de en uzun süren sosyal sorumluluk projesi. Küçük tiyatrolarla bölgelerimizi geziyoruz ve enerji verimliliğinin önemini, kıymetini anlatmaya çalışıyoruz” dedi.

Pınar, imobilite ile ilgili “ Yeni ulaşım felsefesinde elektrikli araçlar en önemli noktaya geliyor. Türkiye’nin en hızlı ve büyük kapasiteli şarj alanını kuruyoruz. 2050’de satılan araçların yüzde 86’sının elektrikli araç olması bekleniyor. Bu büyük bir dönüşüm. O yüzden temellerini bugünden atmak çok değer katacaktır” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.