DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN %
İstanbul
27°

AÇIK

KALAN SÜRE

Vodafone ve WWF’ten “Gezegen İçin Bir Milyon Telefon” kampanyası

Vodafone ve WWF’ten “Gezegen İçin Bir Milyon Telefon” kampanyası

Vodafone Grubu'nun, Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) ile başlattığı "Gezegen İçin Bir Milyon Telefon" kampanyasına Vodafone Türkiye de katıldı.

ABONE OL
10 Aralık 2023 18:06
Vodafone ve WWF’ten “Gezegen İçin Bir Milyon Telefon” kampanyası
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vodafone Türkiye açıklamasına göre, elektronik atıkların azaltılmasını ve kullanılmayan cep telefonları için daha döngüsel bir ekonominin oluşmasını amaçlayan kampanya kapsamında, kullanıcılardan toplanacak her cep telefonu için WWF-Türkiye’nin doğa koruma çalışmalarına 35 TL bağışlanacak.

Tüm dünyada toplam bir milyon telefon toplanmasının hedeflendiği kampanyayla kullanıcılar eski cep telefonlarını geri dönüşüme kazandırarak doğanın korunmasına katkıda bulunmaya teşvik edilecek. Kampanya kapsamında bugüne kadar Avrupa ve Afrika’da 210 bin telefon toplandı. Vodafone Grubu ve WWF’in işbirliği 2 yıl daha sürecek.

Açıklamada konuya ilişkin değerlendirmesine yer verilen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, şunları kaydetti:

“Yenilenmiş bir akıllı telefonun yeni üretilmiş bir akıllı telefona göre iklim değişikliği üzerindeki etkisi yüzde 87 daha az oluyor. Yenilenmiş bir telefon, karbon salımını yaklaşık 50 kilo azaltırken, 77 kiloya yakın hammadde tasarrufu sağlıyor. Teknolojiyi nasıl kullandığımızla ilgili hepimizin daha doğa dostu seçimler yapabileceğimize inanıyoruz. Grubumuzun WWF ile birlikte başlattığı kampanyayla kullanıcılarımızı eski cihazlarını döngüsel ekonomiye kazandırarak gezegenimiz için fayda yaratmaya teşvik ediyoruz. Bu doğrultuda takas edilen, geri dönüştürülen ya da bağışlanan her bir telefon için WWF-Türkiye’nin doğa koruma çalışmalarında kullanılmak üzere 35 TL bağışlayacağız. Kampanyamızın, global karbon emisyonunu azaltma ve gezegenimizin doğal kaynaklarını koruma konusunda ilham verici olacağını düşünüyoruz.”

WWF-Türkiye Kurumsal İşbirlikleri ve Kaynak Geliştirme Grup Müdürü Nazlı Turanlı Demirpençe de “Dünyamız, doğa ve biyolojik çeşitlilik kayıpları, iklim krizi ve plastik kirliliği başta olmak üzere birbiriyle bağlantılı çoklu sorunlarla boğuşuyor. İnsan kaynaklı bu krizlerin aşılabilmesi, insanlık ve tüm canlıların varlığını sürdürebilmesi için herkese düşen sorumluluklar var. Bugün hayatın vazgeçilmez bir parçası olan teknoloji, iklim krizi ve doğa kayıpları ile mücadelede de önemli bir araca dönüşebilir. İki uluslararası kuruluş Vodafone ve WWF’in küresel işbirliği kapsamında, dijital teknoloji ve servis yararlanıcıları, bir yandan döngüsel ekonomi ile karbon ayak izlerini azaltırken bir yandan da WWF-Türkiye’nin yaklaşık 50 yıldır ülkemizin doğasını ve biyolojik çeşitliliğini korumak için yürüttüğü çalışmalarına katkıda bulunacak. Dünyamızı korumak birlikte mümkün.” ifadelerini kullandı.

Vodafone Grubu, eskiyen cihazlar için “takas”, “yenileme ve yeniden satış”, “onarım” ve “geri dönüşüm” olmak üzere 4 yöntem içeren bir yaklaşımla döngüsel ekonomiye katkıda bulunuyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.