Teknoloji şirketleri kemer sıkıyor

Apple 100'e yakın işe alım sorumlusunu işten çıkardı. Artan ekonomik belirsizlikler nedeniyle diğer teknoloji şirketleri de kemer sıkıyor

Teknoloji şirketleri kemer sıkıyor

ABD merkezli teknoloji devi Apple harcamalarını kısmak amacıyla geçtiğimiz günlerde sözleşmeli işe alım görevlilerinin pek çoğunu işten çıkardı. Şirket kaynaklarının aktardığına göre, 100’e yakın taşeron çalışanın işten çıkarıldığı belirtildi.

İşten çıkarma gerekçeleri ise şirketin mevcut iş ihtiyaçlarındaki değişiklikler ve küçülme olarak açıklandı. Bloomberg’in haberine göre, işten çıkartılan çalışanlar Apple için yeni çalışanları işe alma görevinden sorumluydu. Uzmanlara göre bu işten çıkarmalar keskin bir yavaşlamanın altını çiziyor.

Küresel ekonomiye ilişkin artan belirsizlikler ile talep daralmasının yaratacağı baskı ve resesyon endişeleri nedeniyle büyük teknoloji şirketleri geçtiğimiz aylarda kemer sıkmaya başlamıştı.

İŞE ALIMLARI YAVAŞLATTILAR

Önceki ay Apple’ın ekonomideki olası sıkıntılarla baş edebilmek için gelecek yıl işe alımları ve harcamalardaki artışı yavaşlatmayı planladığına dönük haberler çıkmıştı. Meta, Microsoft, Amazon, Google gibi yavaşlamaya giden Silikon Vadisi devlerine Apple'ın da katılması ise ekonomiye dair endişeleri artırmıştı.

Haberin ardından Apple CEO’su Tim Cook bir konuşmasında şirketin bazı alanlara yatırım yapmaya devam etse bile harcamalarında daha dikkatli olacağını doğruladı.

Cook, “Düşüş döneminde yatırım yapmaya inanıyoruz ve bu yüzden insanları işe almaya ve alanlara yatırım yapmaya devam edeceğiz. Ancak bunu yaparken gerçekleri kabul ederek daha bilinçli davranıyoruz” dedi.

ŞİRKETLER KEMER SIKIYOR

Geçtiğimiz aylarda Amazon, Tesla, Google ve Microsoft gibi şirketlerin benzer şekilde yavaşlamaya gittiğine dönük haberler de piyasaları etkilemişti.

Dev şirketler daha önce işe alım oranını azalttığını açıklamıştı. Bazı şirketlerinse daralmaya işaret eden radikal adımlar attığı görülmüştü. Örneğin Microsoft, geçen ay yeniden yapılanmanın bir parçası olarak bazı pozisyonları ortadan kaldırdığını açıkladı.

Tesla ise haziranda  yüzlerce işçiyi işten çıkardı ve California'daki Autopilot otonom sürüş tesisini kapattı. Tesla CEO'su Elon Musk daha önce, giderek sarsılan ekonomik ortamda işten çıkarmaların gerekli olacağını söylemişti.

Teknoloji devleriyle başlayan eğiliminin diğer sektörlere sıçrayıp sıçramayacağı ise merak konusu.