TAV ve Anel, 3 milyar dolarlık havalimanında davalık oldu

Türk mühendislik şirketi Anel Group, 3 milyar dolara mal olacak Abu Dabi Havalimanı’ndaki yeni terminal projesindeki alacakları için tahkime gitme kararı aldı

TAV ve Anel, 3 milyar dolarlık havalimanında davalık oldu
TAV ve Anel, 3 milyar dolarlık havalimanında davalık oldu

ZAFER PERVİN / EKONOMİ MANŞET

ÖZEL HABER

Türk inşaat ve mühendislik şirketleri TAV ve Anel, yurtdışında davalık oldu. 2012’de TAV’ın kazandığı ve 2021 yılında tamamlanması planlanan 3 milyar dolarlık Abu Dabi Havalimanı yeni terminal projesinde iki Türk şirketi mahkeme kapısına düştü. Anel Elektrik, 27 milyon yolcuya hizmet veren Abu Dabi Havalimanı’ndaki alacakları için tahkime gitme kararı aldı. Anel Group’tan kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada “24.05.2021 tarihli KAP bildiriminde; Birleşik Arap Emirlikleri'nde kurulu bağlı ortaklığımız Anel Emirates LLC nin üstlenmiş olduğu Abu Dhabi Uluslararası Havalimanı Elektrik işleri ile alakalı projemiz işvereni TAV-CCC-Arabtec JV (TCA JV) projenin ana işvereni Abu Dhabi Havalimanı idaresi (ADAC) ile olan sözleşmelerinin ADAC tarafından feshedildiğini, konunun TCA JV tarafından değerlendirildiğini ve önümüzdeki günler içerisinde daha net bilgi verileceğini tarafımıza bildirdiğini, yaşanan gelişmeler çerçevesinde konunun tüm yönleriyle değerlendirilip gerekli aksiyonların alınması hususunda Yönetim Kurulu'na yetkinin verildiği bilgisi paylaşılmıştı” denildi.

TAHKİM DAVASI ABU DABİ’DE

Açıklamanın devamında ise “Yönetim Kurulumuza verilen yetki çerçevesinde Abu Dhabi / Birleşik Arap Emirlikleri'nde kurulu Anel Emirates LLC şirketimizin işverenimiz TAV-CCC-Arabtec J’ den olan alacakları ile alakalı olarak tahkim işlemleri başlatılmıştır. Tahkim başvurusu 25.05.2021 tarihinde yapılmış, ancak tahkim başvurusunun kabul edilip edilmeyeceği belli olmadığından Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği'nin 6'ıncı maddesi kapsamında Şirketimizin meşru çıkarlarının zarar görmemesi ve yatırımcılarımızın yanıltılmasına yol açılmaması için tahkim başvurumuzun açıklanmasının ertelenmesine karar verilmiştir. Yapılan tahkim başvurusu Abu Dhabi Ticari Uzlaşma ve Tahkim Merkezi (ADCCAC) tarafından kabul edilerek işleme alınmış ve Tahkim Merkezi tarafından 03.06.2021 tarihi itibariyle ilgili taraflara konu hakkında cevaplarını sunmaları ve tahkim heyetini oluşturmaları için gerekli bildirim yapılmıştır” ifadeleri yer aldı.