Son dakika... Doların düşüşü suni mi? İşte sebebi

BDDK'nın tüzel kişilere yönelik geliştirdiği yeni düzenleme ile dolar, euro ve altın düşüşe geçti. Piyasalar kapandıktan sonra alınan kararla birlikte düşüşe geçen doların perde arkasında neler var?

Son dakika... Doların düşüşü suni mi? İşte sebebi

EKONOMIMANSET.COM

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bağımsız denetime tabi şirketlerin yabancı para (YP) nakdi varlıklarının 15 milyon TL'den fazla olması halinde, YP nakdi varlıklarının, aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10'unu aşması durumunda, kredi kullandırılmamasına karar verdi.

Başka bir deyişle "mevcut dolarlarınızı satın kredi alın" demeye gelen bu kararın açıklanma saati manidarlığını koruyor. Son zamanlarda ekonomiye ilişkin gelişmeler piyasalar kapandıktan sonra ve Cuma akşamları açıklanmaya başladı.

Piyasalar kapanmış, borsa kapalı, döviz büroları kapalı, bankalar kapalı yani finansal sektör uyku durumuna geçmişken gelen açıklamayla birlikte dolar 17.35 lira seviyesinden 16.49 liraya kadar geriledi. Euro 18.35 liradan 17.39 liraya, altın da dolardaki düşüşün etkisiyle 1023 lira seviyelerinden 968 liraya kadar düştü.

PİYASALAR KAPALI BU DÜŞÜŞ NEDEN?

Piyasalar kapanmış, işlemler sona ermiş, şirketler paydos etmiş, mali işler personeli ya servisle ya da özel aracıyla evinin yolunu tutmuşken, patronlar aniden karar verip dolar satılması yönünde topluca bir karar almış olması zor görünürken dövizdeki düşüşe neden olarak akıllara düşen tek sebep arka kapıdan döviz satışı olarak görünüyor.

Geçtiğimiz günlerde de Hazine ve Maliye Bakanlığı yine Cuma günü açıklama yapmış ve bir dizi düzenlemeler gerçekleştirmişti. Bu düzenlemeler ortaya çıkmadan önce dolar yine 17.20 lira seviyelerinden 16.70 lira seviyelerine kadar güç kaybetmiş ancak haftanın ilk işlem günü Pazartesi yine 17 liranın üstüne çıkmıştı.

İşte BDDK'nın kararına ilk tepkiler:

Mahfi Eğilmez

BDDK'nin kararı: 15 milyon TL'nin üzerinde döviz mevduatı olana kredi yok. Ama piyasa kapandığı için bu tamamen rezervden satışla sağlanan düşüş gibi görünüyor.

İbrahim Turhan

Nakit döviz varlığı olan şirketler bunu;
-vadesi gelecek dış borçlarına karşı,
-yapacakları ithalatın ödemeleri için,
kur riskini yönetmek için tutuyor.

Son kararla bunlara;
-gelecekte yapacağınız ithalatı bir an önce erkenden yapın,
-parayı sistem dışına çıkarın
demiş oldular.

Şenol Babuşcu

Birkaç adım sonra “Kambiyo Kontrolü”