user
Oxford Economics’den Çin yorumu

Sıradaki içerik:

Oxford Economics’den Çin yorumu

e
sv

Petrolde kayıp serisi sürüyor

25 Kasım 2022 10:46
Petrol, yavaşlama endişelerinin talep görünümünü tehdit etmesiyle üçüncü haftalık kaybına yöneldi

Petrol, Avrupa Birliği’nin Rus ham petrolüne beklenenden yüksek bir fiyat sınırı koyması ve yavaşlama endişelerinin talep görünümünü tehdit etmesiyle üçüncü haftalık kaybına yöneldi.

Brent varil başına 86 doların altında sabit kaldı ve bu hafta neredeyse yüzde3’lük bir düşüş rotasına soktu. Avrupalı ​​diplomatlar, üst sınırın ne kadar katı olması gerektiği konusunda müzakerelere odaklanmış durumdalar. Müzakereler Cuma günü yeniden başlayabilir ancak ilerleyen günlere de sarkabilir.

Talebe yönelik endişeler artıyor. Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’de günlük Kovid vakaları bu hafta rekor kırdı. Bu arada Uluslararası Finans Enstitüsü, dünya ekonomisinin Ukrayna’daki ihtilaf sürerken, mali krizin ardından 2009’daki kadar zayıf olacağını tahmin ediyor.

Ham petrol, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin üretimi kısma kararı almasının ardından Ekim ayında elde ettiği kazanımları geride bıraktı. Irak Petrol Bakanı Hayyan Abdul Ghani, grubun önümüzdeki ay yapacağı toplantı öncesindeki duruşunun bir işareti olarak koalisyona destek verdi ve fiili lider Suudi Arabistan ile pozisyonları koordine edeceğinin sinyalini verdi.

Mumbai’deki Kotak Securities Emtia Araştırma Başkanı Ravindra Rao, “Ham petrol, durgunluk korkuları ve Çin’deki Kovid vakalarındaki artış nedeniyle son birkaç seanstan beri düşüş faktörleriyle boğuşuyor. Rus petrolünün 65 ila 70 dolar arasındaki tavan fiyatının çok fazla bir etkisi olmayacak” dedi.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli