user
Dış ticaret açığında yeni rekor

Sıradaki içerik:

Dış ticaret açığında yeni rekor

e
sv

Küresel tahvil rallisi genişliyor

02 Aralık 2022 12:04
 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

ABD tahvillerinde başlayan yükseliş hareketi, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımlarının hızını azaltacağı yönündeki beklentileri desteklemesiyle diğer piyasaları da etkisi altına almaya başladı

Fed’in yakından izlediği enflasyon göstergesi olan ve Eylül ayı için yüzde 6,3’e revize edilen PCE deflatörü artışı, Ekim ayında yüzde 6’ya geriledi. Çekirdek PCE deflatörü artışı da Eylül ayındaki yüzde 5,2 seviyesinden yüzde 5’e indi. Kişisel gelir ve harcamalar da Ekim’de sırasıyla yüzde 0,7 ve yüzde 0,8 ile beklentilerin üzerinde arttı. Öte yandan bir büyüme göstergesi olan ve Ekim ayında 50,2 olarak açıklanan ABD ISM imalat endeksi ise Kasım ayında 49’a geriledi.

ABD tahvilleri, perşembe günü açıklanan verilerin enflasyona yönelik endişeleri biraz olsun dindirmesiyle değer kazandı. ABD 10 yıllık tahvil getirisi çarşamba ve perşembe günü toplamda 24 baz puan geriledi ve yüzde 3,50 ile iki ayın en düşük seviyesine indi. Ülkenin 2 yıllık tahvil getirisi de aynı süre zarfında 25 baz puan düştü.

Bloomberg’in küresel tahvil getirisi göstergesi de Eylül’den bu yana düşük seviyede. Haftanın son işlem gününde benzer bir değer kazancı Avustralya ve Yeni Zelanda tahvillerinde de yaşanıyor. Avustralya 10 yıllık tahvil getirisi bir ara 10 baz puan düşerek yüzde 3,38’e gerilerken, Yeni Zelanda 10 yıllık tahvil getirisi 9 baz puan düşüş kaydetti.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli