user
Brent petrolün varil fiyatı 87,97 dolar

Sıradaki içerik:

Brent petrolün varil fiyatı 87,97 dolar

e
sv

Küresel piyasalarda olumlu atmosfer

24 Ocak 2023 10:45
 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Küresel piyasalarda haftanın ilk gününde görülen risk iştahı ikinci işlem gününde de fiyatlamalara yön veriyor. Fed tarafında ılımlı faiz artışları beklentisi artarken piyasada Google'a yönelik tekelleşme davası hazırlıkları da yakından izlendi

Wall Street endeksleri haftanın ilk işlem gününde, Fed’den daha ılımlı faiz artışları beklentisiyle, yükselişlerini aralıksız ikinci işlem gününe taşıdı. Teknoloji hisselerine gelen güçlü alımlar S&P 500 endeksinin yüzde 1,19, Nasdaq 100 endeksinin de yüzde 2,2 yükselişle günü tamamlamasını sağladı. Böylece Nasdaq 100 yüzde 5,11 ile kasımdan bu yana en güçlü iki günlük yükselişini kaydetti; S&P 500 de ekim dip seviyesinden tırmanışını yüzde 12’ye taşıdı.

Bu sabah ABD vadeli endeksleri yatay görüntü çizdi. Asya’da Çin ve Hong Kong piyasaları yeni yıl kutlamaları nedeniyle kapalı kalmaya devam ederken, bölgede işlem hacimleri de oldukça düşük. Japon Nikkei 225 endeksi yüzde 1’i aşan artıda.

Google’a tekelleşme davası

ABD Adalet Bakanlığı, Bloomberg’in konuya yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Alphabet’in ana ortağı olduğu Google’a dijital reklamcılık pazarındaki hakim durumuna yönelik dava açmaya hazırlanıyor.

Bloomberg’e konuşan kaynaklar, dava dosyasının bu hafta sona ermeden federal bir mahkemeye sunulmasının beklendiğini belirtti.

Bu, ABD Adalet Bakanlığı’nın 278,6 milyar dolarlık ABD dijital reklam pazarında bir numaralı oyuncu olan ve çevrimiçi reklam satın almak, satmak ve sunmak için kullanılan teknolojinin çoğunu kontrol eden şirkete karşı açtığı ikinci tekel davası olacak.

Dava aynı zamanda ABD’de şirketin uygulamalarına karşı açılan beşinci büyük dava olacak. Eyalet başsavcıları, rekabet yasalarını ihlal ederek çevrimiçi arama, reklam teknolojisi ve Android mobil platformundaki uygulamalar pazarlarına hakim olduğunu iddia ederek Google’a karşı üç ayrı dava açmıştı.

Araştırma firması EMarketer’ın 2023 tahminlerine göre, şirket 626,86 milyar dolarlık küresel dijital reklam pazarında da bir numara konumunda. 2023’te Alphabet’in reklam operasyonlarının dijital reklam tarafında 73,8 milyar dolar gelir yaratması bekleniyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli