Kuraklık milyonlarca çocuğun hayatını tehdit ediyor

Doğu Afrika son kırk yılın en korkunç kuraklığıyla sarsılıyor. Dünya Sağlık Örgütü Somali, Etiyopya, Kenya, Sudan, Güney Sudan, Uganda ve Cibuti'de 80 milyondan fazla insanın açlık riskiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı

Kuraklık milyonlarca çocuğun hayatını tehdit ediyor

EKONOMİ MANŞET/DIŞ HABERLER 

Kuraklık yüzünden milyonlarca büyükbaş ve küçükbaş hayvan öldü, geniş ekili alanlar kurudu ve on binlerce aile yiyecek ve otlak bulabilmek için göç etmek zorunda kaldı.  Tüm bunlar yetmezmiş gibi aşırı sıcakların ardından başlayan çekirge istilası, Doğu Afrika'daki ekili alanlara ciddi zarar verdi.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali bölgede yaşayan insanların gıdaya, yakıta ve gübreye erişimini daha da zorlaştırdı. Dolar bazında yükselen fiyatlar sıradan insanların alım gücünü düşürürken, devletlerin de döviz rezervlerinin hızla erimesine neden oldu.

Kenya hükümeti mısır ve yakıtta destekleme yapacağını açıkladı ancak bunları süresiz olarak sürdürmeyi göze alamayacağının da altını çizdi. BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'ne göre Somali'de açlığın pençesindeki 7 milyon kişiye -nüfusun neredeyse yarısı- yardım etmek için 1.5 milyar dolara ihtiyaç var. Etiyopya’da 20 milyon insana yardım etmek için gereken 3.1 milyar doların sadece üçte biri bağışçılar tarafından gönderildi ve geri kalanının ne zaman ödeneceğine dair bir takvim açıklanmadı.