Kripto paralarda volatilite artıyor

Kripto para piyasaları Asya işlem saatlerinde alıcılı hareket ettikten sonra toplam piyasa değeri 1,15 trilyon doların üzerine yükseldi. Avrupa seansında gelen satıcılı işlemlerle ise yönünü aşağı çeviren piyasa, akşam saatlerine doğru 1,13 trilyon dolara kadar geriledi. 

Kripto paralarda volatilite artıyor

Hafta ortasında bir miktar volatilite artışı görülürken piyasalar, şu an satış ağırlıklı hareket ediyor. Son 24 saatlik ortalama işlem hacmi ise 70 milyar dolara yükselerek haftanın ilk iki gününe göre işlemlerde artış söz konusu. 

Bitcoin, haftanın dip seviyelerinde

Haftaya satıcılı başlayan Bitcoin (BTC), bugün 23.500 dolara kadar geriledi ve bu hafta, 22.500 dolardan 25.000 dolara kadar uzanan kısa vadeli yukarı trendin düzeltmesine devam ediyor. Bugünkü düşüşle birlikte Bitcoin’in son 1 haftalık kazanımlarını geri verdiği görülüyor. 

Diğer yandan en büyük ikinci kripto para Ethereum, dün yatay hareketi sonrası günün ilk saatlerinde 1.900 dolar bandını yeniden test etmesine rağmen bu fiyat seviyesinde tutunamadı ve yeniden dünkü destek bölgesi 1.860 dolara kadar geriledi. 

Altcoin piyasasında son durum

Bugün piyasa genelinde aşağı yönlü volatilite ağır basıyor. İlk 10 kripto para arasında şu an XRP dışındaki kripto paralar, düşüş eğiliminde. XRP ise son 24 saatlik fiyat seviyesini koruyarak 0,37 dolar bandında alıcı buluyor. 

İlk 10’da en çok değer kaybeden kripto paralar ise son hızlı yükselişinin düzeltmesini yapan Dogecoin (DOGE) ve Solana (SOL) oldu. DOGE, bugün yüzde 3,5’e yakın düşerek 0,082 dolarda işlem görüyor. Solana ise yüzde 5’e yakın düşüşle 42 doların hemen altına sarktı. 

İlk 100 kripto parada bugün öne çıkan kripto para EOS oldu. EOS, günlük yüzde 18 değer artışıyla 1,53 dolara yükselirken haftalık kazancını yüzde 25’e çıkardı. EOS piyasasındaki son gelişmeler ise ağın önümüzdeki aylarda ağ yükseltmesine gideceğiyle ilgili. EOS topluluğu ise bu güncellemeyle geçmiş yıllarda sorun yaşanan Block.One ile bağların koparılacağından dolayı memnunlar. 

EOS’un ardından piyasadan ayrışan fiyat hareketine devam eden Chiliz, dünden bu yana yüzde 5 daha değer kazanarak 0,22 dolara yükseldi. UNUS SED LEO ve Tezos (XTZ) da yüzde 4 bandında değer artışlarıyla gerileyen piyasada ayakta kalan altcoin’ler arasında. 

Bugün ilk 100’de en çok değer kaybı gören altcoin’lerin başında ise Celsius (CEL), Oasis Network (ROSE) ve Monero (XMR) bulunuyor.