İsviçre merkezli 47 Heritage AG, Türkiye’de ofis açacak

1 milyar dolarlık fonu yöneten İsviçre merkezli 47 Heritage AG, Türkiye’de ofis açacak.

İsviçre merkezli 47 Heritage AG, Türkiye’de ofis açacak

ekonomimaset.com / Özel Haber

2018 yılında kurulan ve 1 milyar dolarlık fonu yöneten İsviçre merkezli 47 Heritage AG, iki yıl içinde Türkiye’de ofis açmayı planlıyor. Yüksek birikime sahip birden fazla aile ve kuruluşun varlıklarını yöneten şirket, en az 5 milyon dolarlık varlıkları değerlendiriyor ve farklı yatırım alanlarında hizmet veriyor. Nakit dışında taşınmaz, yat ve sanat eserlerine kadar geniş bir yelpazedeki varlıkları yöneten 47 Heritage AG, İsviçre Sermaye Piyasası Kurulu FINMA tarafından lisans verilen ilk özel nitelikte yatırım ofisi konumunda. Adını İsviçre’nin yer aldığı 47’nci paralelden alan şirket, ülkenin özel bankacılık geleneğini sürdürmeyi amaçlıyor. Şirketin Zürih’in yanı sıra St. Moritz ve Davos’da da şubeleri bulunuyor. 47 Heritage AG’nin Türkiye Direktörü Ömer Abdo, şirketin Zürih dışındaki üçüncü ofisini 2 yıl içinde Türkiye’de açmayı hedeflediğini söyledi. Türkiye’de de her zaman yatırım fırsatları olduğunu kaydeden Abdo, sözlerini şöyle sürdürdü: 

Yatırımlarını genellikle ABD piyasalarında değerlendiren 47 Heritage: Türkiye’de her zaman yatırım fırsatı var

“Türkiye’de şirketimiz adına beklediğimden daha iyi bir geri bildirim aldık. Bu şekilde devam etmesini umuyorum.  Dünya piyasalarını iyi anlayan herkes Türkiye’de de her zaman yatırım fırsatları olduğunu bilir. Örneğin Türkiye, 2008 krizi ve şu an içinde bulunduğumuz 2020-2021 krizine  şanslı bir şekilde girdi. Bununda sebebi ABD piyasalarındaki ortalama hisse senedi getirileri yıllık ortalama enflasyonla baş başa veya biraz altında kalınca, yatırımcılar yüksek getirili yatırımlar için daha riskli olarak algılanan gelişmekte olan pazarlara yöneldi. özellikle de Türk özel sektör tahvil piyasası da pozitif anlamda etkilendi. Devletler kriz zamanında kendi vatandaşlarına yardımcı olmak için giderleri artırıyor ve karşılığında zamanla daha çok vergi alıyor ve sonrasında enflasyona müdahale icin faiz politikalarını güncelliyor. Faizler artınca sabit giderli ürünler genellikle ters yönlü hareket eder. Ve en riskli sabit gelirli ürünlerden  şartlı dönüştürülebilir tahvil (Contingent convertable – Coco bono) normalde yılda %7-8 getiri sağlarken birdenbire özellikle geçtiğimiz sene %4 gibi bir yıllık getiri taahhüt etti.  Bunun da sebebi ABD piyasalarındaki ortalama hisse senedi getirileri yıllık ortalama enflasyonla baş başa veya biraz altında kalınca yatırımcılar CoCo bonolarına yüksek talepte bulundu ve CoCo Bono ihraççıları yüksek talep karşısında bono faizlerini azalttılar. Dolayısıyla yatırımcı daha riskli pazarlara yöneldi. Çünkü finansal yatırımlarda genelde daha fazla risk daha fazla getiri beklentisi demektir. Ve Türk yatırımcılar gelişmekte olan pazarlardaki ürünlere yöneldi. Türkiye şanslıydı çünkü global yatırımcılar Türkiye’ye yatırım yaptı. Özellikle bu coğrafyada, gelişmekte olan özel sektör yelpazesi  geniş bir ekonomiye sahip yegane ülkelerden bir tanesi. Mesela Arap ülkeleri, petrol haricinde çok da büyük bir ekonomiye sahip değiller. O yüzden biz de yatırımcının risk profiline göre cogu zaman Türkiye piyasasına yer veriyoruz.”

Yönettiği varlıkları birbuçuk katına çıkaracak

Şirketin yönettiği 1 milyar dolarlık varlığı önümüzdeki 2 yıl içinde 1.5 katına çıkarmayı planladığını da kaydeden Abdo, “Bizim aynı zamanda toplu fiziki külçe altınları, normaldeki market fiyatından daha düşük bir fiyata satın alabilecek kabiliyetlerimiz de mevcut. Veya erişimi zor olan daha halka arzı olmamış özel şirket hisselerine satın almaya olanak saglayan imkanlar da sunuyoruz. Aslında Türkiye’de çok tanınmayan ama Türk girişimcilerin başlattığı Amerika’daki şirketlerle Türk yatırımcılarımıza yatırım yapma ve yatırımları likide etme seçenekleri de sunuyoruz. Dolayısıyla Türkiye’de çok duyulmayan ya da konvansiyonel yatırımların da dışında yatırım fırsatlarını değerlendiriyoruz. Keza bundan birkaç hafta önce Art Basel iki senenin ardından, malum pandemiden dolayı, tekrar çok yoğun bir şekilde başladı. Yatırımcılarımızı Art Basel’e götürüp henüz listelenmemiş ama gelecek vadettiğini düşündüğümüz sanatçılarla tanıştırıp daha şimdiden arbitraj imkanı yüksek sanat eserleri almalarını tavsiye ettik. Aslında bizim yaptığımız mesleğin evrilme yanı buraya da kayıyor” diye konuştu. 

Ömer Abdo kimdir?

Hataylı bir baba ve Lübnanlı bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Ömer Abdo, 13 yaşında yurtdışına giderek liseyi İngiltere’deki TASIS’te  okudu. Ön lisasını Boston’daki Northeastern University’de tamamladı ve 2010 yılında Paris’teki aile şirketinde çalışmaya başladı. 2013-2017 yılları arasında ailesinin tekstil şirketinde çalıştı. Tekstil dışında, turizm, yeme içme gibi aileye ait diğer şirketlerde de görev alan Abdo, aileye ait birikimi de global piyasalarda yönetti. Portföy yönetimi işini profesyonelce yapmaya karar verip 2019-2020 Londra’daki King’s College London’da bankacılık ve finans yüksek lisansı yaptı. Pandemi ortasında mezun olduktan sonra üçü İsviçre’de olmak üzere dört iş teklifi aldı. Cenevre’ye taşınıp, Credit Suisse’te çalışmaya başlayan Abdo, Zürih’e transfer oldu. 30 milyon dolarlık portföy oluşturduktan sonra, şimdi çalıştığı şirketten gelen teklif üzerine 47 Heritage adlı varlık yönetimine geçti.  Ömer Abdo, “Uzun vadedeki amacım böyle bir oluşumu ya ortak olarak devam ettirmek ya da aile şirketine dahil etmek” diyor.