İşte dünya ekonomisini bekleyen büyük tehlike

Çin’de yüzbinlerce vatandaşın hayatını kâbusa çeviren emlak krizi bir bankacılık krizine mi dönüşüyor? Dünyanın önde gelen bankaları ve yatırımcıları nefesini tutmuş bir şekilde bu sorunun cevabını arıyor

İşte dünya ekonomisini bekleyen büyük tehlike

EKONOMİ MANŞET/DIŞ HABERLER 

Çin’de geçen ay ev sahibi olma hayaliyle yola çıkan on binlerce yatırımcının başlattığı isyan dalgası şu ana kadar 90'dan fazla şehri etkisi altına aldı. Tüketicilerin evler teslim edilinceye kadar ödeme yapmayacaklarını açıklamasıyla tüm gözler 56 trilyon dolarlık bilanço büyüklüğüne sahip Çin bankacılık sektörüne çevrildi.

Çin bankacılık otoriteleri tarafından açıklanan verilere göre Postal Savings Bank of China Co. ve China Construction Bank Corp.'daki toplam kredilerin yaklaşık %34'ünü konut kredileri oluşturuyor. Bu iki dev bankanın sahip olduğu kredi riskinin sektördeki diğer oyuncuları da olumsuz etkilemesinden endişe ediliyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global, en karamsar senaryoda göre 356 milyar dolarlık konut kredisinin (konut kredilerinin %6.4'ü) risk altında olduğunu tahmin ederken, Deutsche Bank AG konut kredilerinin en az %7'sinin tehlikede olduğu görüşünde.

Hong Kong Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde finans profesörü olan Zhiwu Chen, “Bankalar ortada kaldı” dedi ve ekledi: “İnşaat şirketlerinin projeleri bitirmesine yardım etmezlerse, çok daha fazlasını kaybederler. Yaparlarsa ellerinde bulunan sermayeyi geri dönüşü oldukça sorunlu projelerde harcamış olacaklar.”