İspanyol devi BBVA'dan çarpıcı Türkiye analizi!

Garanti BBVA'nın ana hissedarı İspanyol devi BBVA'nın araştırma biriminin hazırladığı "Türkiye’nin büyümesi kesintisiz bir hızla yavaşlıyor" başlıklı raporda Türkiye ekonomisine ilişkin önemli tespitlerde bulunuluyor.

İspanyol devi BBVA'dan çarpıcı Türkiye analizi!

EKONOMİMANSET.COM / DIŞ HABERLER

Dünyanın önde gelen uluslararası bankalarından Garanti BBVA'nın da sahibi olan İspanyol kökenli BBVA'nın Araştırma Birimi tarafından hazırlanan, "Türkiye’nin büyümesi kesintisiz bir hızla yavaşlıyor" başlıklıklı raporda, Türkiye'nin büyüme tahminlerinde risklerin arttığına dikkat çekildi.

İşte 31 Mayıs 2022 tarihli o rapordan öne çıkan bazı önemli noktalar: 

"Türkiye ekonomisi 2022 yılının ilk çeyreğinde yüzde 7,2 olan piyasa beklentisine paralel olarak yıllık bazda yüzde 7,3 büyüdü. 

Son dönemde ekonomik faaliyetlerde görülen yüksek ivme ve yetkililerin gevşek politikaları sürdürme konusundaki kararlılığı göz önüne alındığında, BBVA Research’ün %2,5'lik ihtiyatlı 2022 GSYİH (gayrisafi yurtiçi hasıla) büyüme tahminlerinde riskler önemli ölçüde artıyor. 

Güçlü özel tüketim ve ihracat, yıllık büyüme hızının ana belirleyicileri olmaya devam ederken, yatırımların katkısı sınırlı kaldı. 

Büyüme hızına en temel katkı hizmetler ve sanayi oldu. Ağırlıklı olarak ticaret, ulaştırma ve konaklama %3,3, finansal faaliyetler %1,2 ve sanayi ise %1,6 olmak üzere, genel olarak katkı  %6,1’e yükseldi. 

Harcama tarafında talep alt bileşenler, yatırımların bir önceki çeyrekte çok hafif bir yükseliş görmesinin ardından 2022 yılının ikinci çeyreğinde durgun kaldığını, özel tüketimin ise çok daha güçlü olduğunu gösteriyor. 

Elektrik üretimi, güven endeksi ve üretim kapasitesi kullanımı gibi öncü göstergeler, 2022 yılının ikinci çeyreğinde hala ekonomik faaliyetlerin güçlülüğünü gösteriyor. Çünkü aylık GSYİH göstergemiz Mayıs ayında yıllık %6,8'lik bir GSYİH büyüme oranı gösteriyor. 

Mevsimsellikten arındırılmış seride ücretlerin gayrisafi katma değer (GSKD) içindeki payı önemli ölçüde gerileyerek %27'ye gerileyerek 2001 mali krizinden bu yana en düşük seviyeyi gösterirken, reel sektör lehine gelir aktarımı 2020 yılının üçüncü çeyreğinden bu yana çok daha belirgin hale geliyor."

Raporun tamamını okumak için TIKLAYINIZ