İşgalden kurtarılan Karabağ’ın yollarını Türk şirketler yapacak  

Kolin’in Şuşa-Bakü yolu ihalesini almasının ardından Karabağ’da Türk şirketleri, yol yapımında aranılan firmalar oldu. Adı şu an açıklanmayan bir Türk şirketi, işgalden kurtarılan Kelbecer yolunu yapacak. İnşaata ise mart ayında başlanacak.

İşgalden kurtarılan Karabağ’ın yollarını Türk şirketler yapacak   

Zafer PERVİN- ÖZEL HABER

Azerbaycan’ın yaklaşık 30 yıl sonra işgalden kurtardığı Karabağ'da imar çalışmaları devam ediyor. Yol çalışmalarını artıran Azerbaycan Hükümeti’nin yardımına da Türk şirketleri yetişiyor. Geçen ay açıklanan Bakü-Şuşa yolunu Türk inşaat şirketi Kolin’in yapacağının açıklanmasının ardından bu kez başka bir yol hattı daha gündeme geldi. Azerbaycan Devlet Otomobil Yolları Dairesi, hükümetin kurtarılan Kelbecer kentinde yol yapımına Mart ayında başlanacağını açıkladı. Azerbaycan Devlet Teşkilatı Yönetim Kurulu Başkanı Salih Mammadov,  yol çalışmasının şu anda tasarlandığını ifade etti. Mammadov, “Azerbaycan cumhurbaşkanının talimatı üzerine, güvenli hareket için yeni bir yol inşa ediliyor. Yeni yol Gence-Goygol güzergahı boyunca devam edecek. Tartar-Ağdara-Kelbecer yolu hala kullanımda. Yeni yolun yapımına Mart ayında başlanacak ve bir Türk firması ile ortaklaşa yürütülecek" dedi.

İKİ AYDA DEMİRÖREN VE TEKFEN 2 AYRI İŞ ALDI

Türk inşaat şirketi hakkında ise detaylı bilgi vermedi. Azerbaycan’da yol yapımında en önemli şirket olan Kolin’in ülkede 4 önemli şantiyesi var. Bilindiği gibi ocak ayında Tekfen İnşaat, Azerbaycan Merkez Bankası'nın yeni binasının projelendirme ve yapım işlerini anahtar teslim olarak üstlendi. Demirören Grubu da Azerbaycan devlet piyango şirketi Azerlotereya’nın devralmaya hazırlanıyor.