Goldman Sachs'tan dolar ve Japon Yeni tahmini

Goldman Sachs'a göre ABD doları aşırı değerli, küresel resesyon durumunda Japon yeni güçlenecek.

Goldman Sachs'tan dolar ve Japon Yeni tahmini

Goldman Sachs'ın küresel FX ve EM strateji bölümü eş başkanı Zach Pandl, bir resesyonun belirmeye başladığı dönemlerde yaşanan tipik bir hareket olarak ABD dolarının güçlendiğini belirtti.

Tarihsel verilerin ekonomik daralma dönemlerinde ABD doları için daha karışık bir performansa işaret ettiklerini belirten Pandl, şu anda ABD dolarının yüzde 18 civarında "aşırı değerli" olduğunu belirtti.

Önümüzdeki haftalarda ABD dolarını için iki olasılık bulunduğunu savunan Goldman Sachs, küresel büyüme görünümünün iyileşmesi halinde yatırımcıların riskli varlıklara geri dönmeleri ile ABD dolarının zalıflayacağını, küresel ekonominin bir resesyona girmesi halinde ise ABD dolarının izleyeceği patikanın belirsiz olduğunu vurguladı.

Geçmişte böyle durumlarda yaşanana bakıldığında, ABD dolarının önde gelen para birimlerinin çoğuna karşı değer kaybetmesinin beklendiğini belirten Goldman Sachs, resesyon dönemlerinde alışıla geldiği üzere Japon yeninin ABD doların üzerinde performans östermesini beklediklerini ifade etti.

Goldman Sachs'a göre bir küresel resesyon durumunda Japon yeni yüzde 20'ye varan oranda artış gösterebilir.