Finartz, yakın gelecekte herkesi dijital cüzdan sahibi yapacak!

Finartz, Payartz markasıyla elektronik para kuruluşu olmak isteyen kuruluşlara, lisans almaları için gerekli e-para ürününü sunarak müşterilerinin lisans sürecini hızlıca tamamlamalarını sağlıyor.

Finartz, yakın gelecekte herkesi dijital cüzdan sahibi yapacak!

PSM Dergisi / Özel Haber

Finartz, Payartz markasıyla elektronik para kuruluşu olmak isteyen kuruluşlara, lisans almaları için gerekli e-para ürününü sunarak müşterilerinin lisans sürecini hızlıca tamamlamalarını sağlıyor. Payartz, e-para lisansı olan kuruluşlara da; WaaS yazılımı aracılığıyla açık ve kapalı devre cüzdan ürünü kullanabilme olanağı sunarak ön plana çıkıyor.

Salgın sürecinde alışverişler dijitale daha çok entegre olunca, fiziksel para ve cüzdan yerini elektronik para ve dijital cüzdana bırakmaya başladı. Bir yandan da işyerleri, müşterilerine daha pürüzsüz bir ödeme ve alışveriş deneyimi sunma adına ödeme işlemlerine yeni fonksiyonlar eklemeye başladı.

Peki kurumlar neden bir dijital cüzdana ihtiyaç duyuyor? Öncelikle, alışveriş yaptıkça kazandıran sadakat programlarını aktif bir şekilde yürütmek, kampanyalarını duyurmak, QR kod, cüzdana yükle ve öde gibi yeni ve pratik ödeme yöntemlerini kullanmak, tüm bunları yaparak kullanım ve satın alma deneyimini pürüzsüz bir hale getirip kullanıcı deneyimini iyileştirmek istiyorlar.

Cüzdanları “kapalı devre” ve “açık devre” olmak üzere iki ana başlıkta inceleyebiliriz. Kapalı devre cüzdanlar sadece firma ve bireysel müşterileri arasında etkileşime izin veriyor. Ödeme yapma, iade alma, sadakat programı ayrıcalıkları ve bireysel müşterilere yönelik hizmetleri de barındıran bir e-para ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle perakende sektöründe, müşteri açısından sorunsuz, akıcı bir ödeme ve alışveriş deneyimiyle beraber çeşitli fırsatlar yaratan sadakat programları ve kampanyalar kapalı devre cüzdanlar aracılığıyla sağlanıyor.

Açık devre cüzdanların kapsamı ise çok daha geniş. Kapalı devre cüzdan özelliklerine ek olarak kurumsal müşterilere de hizmet verme imkanı sağlıyor. Hem kart hem de IBAN aracılığıyla para yatırıp çekme, cüzdandan cüzdana para gönderme, kart basma gibi özellikleri var. Ödeme güvenliği tarafında da KYC (müşteri tanıma) süreçleri yönetilebiliyor, böylece çok daha güvenli bir ödeme akışı sağlanıyor.

WaaS yazılımı için Finartz’tan büyük adım

Cüzdan hizmeti bazı yükümlülüklerin yanı sıra profesyonel olarak ödeme sistemleri yönetimini gerektiriyor. Payartz, 6493 sayılı kanun uyarınca elektronik para lisansına sahip olmak isteyen kuruluşlara önce gerekli e-para ürününü sağlıyor. E-para lisansına sahip olmuş girişimleri de, WaaS yazılımı sahibi yaparak tüm platformu işletip bireysel ve kurumsal müşterilerine açık veya kapalı devre cüzdan ile hizmet edebilecek kapasiteye ulaştırıyor. Bu bağlamda prosedür kolaylığı, arayüz özgürlüğü, sistemsel güvenilirlik gibi kapsamlı hizmetleri bir arada sunan WaaS yazılımı, sektörde büyük bir açığı kapatıyor.

Finartz, Payartz markasıyla cüzdan ürünlerinin yanı sıra cüzdan ürünlerini direkt olarak “as a service” bir yazılım halinde tasarladığı WaaS (wallet as a service) ürünündeki teknik yaklaşımıyla da ön plana çıkıyor. Payartz bu esnek çalışma yapısıyla ihtiyaçları karşılayacak biçimde tüm kullanıcılarına cüzdan hizmetini ulaştırmayı hedefliyor.