Fed daha sert faiz artışı yapabilir

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) son toplantısına ait yayımladığı tutanaklarda, yüksek enflasyon baskılarının devam etmesi halinde daha kısıtlayıcı bir duruşun mümkün olabileceği belirtildi.

Fed daha sert faiz artışı yapabilir

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 14-15 Haziran 2022 tarihlerinde düzenlenen son toplantısına ilişkin tutanaklarını yayımladı.

Fed yetkilileri tutanaklarda, Temmuz ayında 50 ya da 75 baz puanlık bir faiz artışı beklediklerini ve yüksek enflasyon baskılarının devam etmesi halinde daha kısıtlayıcı bir duruşun mümkün olabileceğini belirtti.

Diğer taraftan, endişelerin uzun vadeli fiyat beklentilerini yükseltebileceği kaydedildi.

Fed yetkilileri tutanaklarda geçen ay, yüksek enflasyonun yerleşmesini önlemek için faiz oranlarının daha uzun süre yükselmeye devam etmesi gerekebileceği konusunda anlaştılar.

Yetkililer tutanaklarda, merkez bankasının enflasyonu kontrol etme konusundaki güvenilirliğini sürdürmenin çok önemli olduğuna da vurgu yaptılar.

Ayrıca tutanaklarda, politikanın sıkılaştırılmasının bir süreliğine ekonomik büyümenin hızını yavaşlatabileceği, ancak enflasyonun yüzde 2'ye gerilemesinin maksimum istihdama ulaşmak için kritik olduğu belirtildi.