Elon Musk'tan flaş Dogecoin çıkışı

Elon Musk, geçen hafta kendisi ve şirketlerine karşı açılan Dogecoin davasının ardından kripto parayı desteklemeye kararlı gözüküyor.

Elon Musk'tan flaş Dogecoin çıkışı

Elon Musk ve şirketleri SpaceX ile Tesla’ya, Dogecoin ile ilgili faaliyetlerinden dolayı bir yatırımcı tarafından toplamda 258 milyar dolarlık tazminat davası açıldı. Davacı taraf, Elon Musk’ı, DOGE’yi manipüle etmek ve Dogecoin ekosisteminde bir piramit şeması oluşturmakla suçluyor.

Dogecoin’in en büyük destekçisi olan dünyanın en zengin insanı, geçtiğimiz senelerde kripto paranın popülerlik kazanmasını ve fiyatının muazzam oranlarda artmasını tetikledi. Açılan bu dava sonrası Elon Musk, hafta sonu Twitter üzerinden Dogecoin’i desteklemeye devam edeceğini yazdı.

Dogecoin geliştiricisi Billy Markus DOGE için alım satım ticareti dışında daha fazla kullanım alanına ihtiyacı olduğu şeklinde bir yorum yaparken Musk, Dogecoin’in zaten Tesla ve SpaceX’in bazı ürünlerinde ödeme aracı olarak kullanıldığını hatırlattı.

2022 yılı başlarında Elon Mask Tesla’nın süper şarj istasyonlarında DOGE ödemesinin kabul edilmeye başlanacağını duyurmuştu. Ayrıca Tesla, online mağazalarında DOGE ödemesi kabul ediyor.

Dogecoin kurucusu, DOGE için piramit şeması benzetmesine tepki gösterdi

Dogecoin projesinin kurucularından Billy Markus, Elon Musk'a yönelik açılan davaya tepkisini gösteren isimler arasındaydı.

Billy Markus, ilk şaka temalı kripto varlık olan DOGE’nin bir piramit şeması olarak görülecekse bu tanımın şu anki tüm kripto paralar, hisseler, emtialar ve hatta konut piyasası için de kullanılması gerektiğini söyledi.

Dogecoin piyasasında balina işlemlerinde de artış görüldü

Elon Musk’ın açıklamasından sonra Blockchain verilerine göre son 24 saatte Dogecoin ile ilgili 100 bin doların üzerindeki işlemlerde yaklaşık yüzde 68 oranında artış görüldü.

WhaleStats verilerine göre ise Dogecoin, artık son 24 saatte en büyük BSC yatırımcıları arasında satın alınan ilk 10 varlık arasında yer alıyor.

Dogecoin’de son durum

Elon Musk’ın hafta sonu DOGE desteğini sürdüreceğini açıklamasının ardından DOGE fiyatı, dip seviyelerden yüzde 23 oranında bir değer artışı gördü. Buna göre hafta sonu işlemlerinde 0,049 dolara kadar düşen DOGE, haftayı 0,06 dolardan kapattı.

Haftanın ilk gününde ise sabah saatlerinde 0,057 dolara doğru bir düzeltme gördükten sonra DOGE fiyatının 0,06 dolar seviyesinde denge bulmaya çalıştığı görülüyor.