Elon Musk servet kaybetti

Bu yıl BTC fiyatındaki büyük fiyat düşüşünden sonra, Elon Musk’ın elektrikli otomobil şirketi Tesla Inc (NASDAQ: TSLA), Bitcoin varlıklarında 440 milyon dolarlık bir değer kaybıyla karşı karşıya kaldı.

Elon Musk servet kaybetti

Geçen yıl Şubat 2021’de Tesla, rezerv nakitinin 1,5 milyar dolarını Bitcoin’e yatırdı. Bu, Bitcoin’in Kasım 2021’de 69.000 $’a ulaşmasıyla piyasada büyük bir coşku yarattı. Tesla geçen yıl BTC’sinin bir kısmını satmış olsa da, geri kalanını elinde tutmaya devam ediyor.

Bitcoin (BTC) fiyatının yılın başından bu yana %70’den fazla düşmesiyle Tesla, 440 milyon dolarlık değer düşüklüğü kaybıyla karşı karşıya. Şu anda, şirketin Bitcoin yatırımlarının tahmini değeri 820 milyon dolar. Üç ay önce şirket, Bitcoin yatırımlarının değerini 1,2 milyar dolar olarak kaydetmişti. Bu, şirketin sadece üç ay içinde Bitcoin değerinin %33 oranında azaldığını gördüğü anlamına geliyor.

Tesla, yatırımının yanı sıra çok kısa bir süre için Bitcoin ödemelerini de kabul etmeye başladı. Ancak daha sonra Bitcoin madenciliği ile ilgili çevresel kaygıları öne sürerek kararını geri çekmeye karar verdi.

Tesla, nakit rezervlerinin bir kısmını Bitcoin’e yatıran tek büyük şirket değil. MicroStrategy, Coinbase ve Block INc gibi diğer şirketler de bu yolu benimsediler. İş zekası firması MicroStrategy, geçen hafta yaptığı son Bitcoin alımıyla daha fazlasını eklemeye devam ediyor.

Söylendiği gibi, Bitcoin 19.100 dolar seviyelerinde baskı altında işlem görmeye devam ediyor. Piyasa analisti Ali Martinez’e göre:

Bitcoin İşlem geçmişi, $BTC’nin 16.350 $’a düşüşü önlemek için mümkün olan en kısa sürede 19.500 $’ı destek olarak geri alması gerektiğini gösteriyor.

Bununla birlikte, Bitcoin (BTC) 19.600 doların üzerinde sürekli bir kapanış kaydetmeyi başarırsa, 22.000 dolara kadar yükselen bir fiyat hareketi görebiliriz. Piyasanın yeni hafta için neler sunabileceğini görmek ilginç olacak.