Çin bankacılık sistemindeki kriz büyüyor

Çin’de başlayan bankacılık protestoları hızla yayılıyor. 90 şehirde onbinlerce banka müşterisi dolandırıldıklarını söyleyerek sokaklara döküldü

Çin bankacılık sistemindeki kriz büyüyor

EKONOMİ MANŞET/DIŞ HABERLER 

Ev sahibi olma hayaliyle bankalara ve müteahhitlere milyarlarca dolar kaptıran ve hayalleri kâbusa dönüşen vatandaşların tepkisi üzerine hükümet bankaların önüne polis ve askeri birlikleri sevk etti.

Tüketicilerin evler teslim edilinceye kadar konut kredisi taksitlerini ödemeyeceklerini açıklamasıyla tüm gözler bankacılık sistemine çevrildi. Bankacılık sistemine olan güveni yeniden tesis etmek isteyen Pekin yönetimi,  5 bankanın üst düzey yöneticisi ile çalışanlarını gözaltına aldı. Yetkililer yerel banka yöneticilerinin mevduat sahiplerinin parasını çaldığını açıkladı.

Bloomberg BusinessWeek’a konuşan adli makamların verdiği bilgilere göre, 5 bankanın ortağı konumundaki Henan Xincaifu Group Investment Holding yöneticileri 40 milyar yuan (5.9 milyar dolar) çalmak için banka çalışanlarıyla işbirliği yaptı. Banka yöneticileri mevduat toplamak için çevrimiçi platformları kullandı ve paraları transfer etmek için de gerçek olmayan kredi anlaşmaları yaptı.

Gelişmeler Çin'in uçsuz bucaksız, gelişmekte olan kırsalına kredi sağlayan 3 bin 800 bankaya olan güveni sarstı. Bu bankaların büyük bölümü 2000’li yılların başında kırsal kalkınmayı teşvik için kooperatifler ve özel girişimciler tarafından kuruldu ve Çin'in fakir ve az gelişmiş kırsal kesimlerinde yaşayanlara ve işletmelere kredi sağlamak gibi önemli bir görev üstleniyor.

Hong Kong Üniversitesi İşletme Fakültesi finans profesörü Zhiwu Chen, “Çin banka sistemine olan güven bu sefer büyük bir darbe aldı” dedi ve ekledi: “Bence köy bankaları için düzenlemeler sıkılaştıracak. Ya birleşecekler ya da kapatılacaklar”

Kırsal bankalar denilince aklınıza küçük finansal kuruluşlar gelmesin. Örneğin 8.7 milyar dolar piyasa değeri olan Shanghai Commercial Rural Bank Alman finans devi Commerzbank AG’den daha yüksek bir piyasa değerine sahiptir.